Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: EU külkapcsolatok rendszere
Tárgy kódja: BMNNT10200M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Kerényiné dr. Környei Ágnes
Tárgyleírás:

A tantárgy célja az Európai Unió külkapcsolati rendszerének bemutatása, az intézményesülés folyamatának, egyre növekvő eszközrendszerének részletes ismertetése. Az egységes európai fellépés megteremtését célzó intézkedések kimutathatók a különálló állami politizáláson nyugvó európai politikai együttműködéstől a lisszaboni szerződésben megfogalmazott „Mr. CFSP” posztjának létrehozásáig. A hagyományos külpolitikai eszközökön kívül újabbak kialakítása is folyamatosan zajlik a közös kül- és biztonságpolitika keretében. A tantárgy tematikájába tartozik az együttműködés nehézségeinek, korlátainak ismertetése is. Az átfogó elméleti alapozás után részletes vizsgálat tárgyát képezi az EU szomszédság politikája, az EU mint globális aktor (békefenntartás, ENSZ BT), az EU külgazdasági, segélyezési politikája, emberi jogok és demokrácia előmozdításának aktív támogatása a nemzetközi kapcsolatokban, transzatlanti kapcsolatok, regionális együttműködések.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom

 

Gazdag F.: Európai integráció és külpolitika. Budapest: Osiris, 2005. ISBN: 9789633897843

 

Ajánlott irodalom

 

Balázs P.: Az Európai Unió külpolitikája és a magyar–EU-kapcsolatok fejlődése. Budapest: KJK–Kerszöv, 2003. ISBN: 9789632246598

Hill, Ch., Smith, K. (eds.): European Foreign Policy: Key Documents London, Routledge, 2000 ISBN 9780415158220

Kiss, J. L.(szerk.): A huszonötök Európái. Budapest: Osiris Kiadó, 2005. ISBN 9789633896716

Kende, T., Szűcs, T. (szerk.): Bevezetés az Európai Unió politikáiba. Budapest: Wolters Kluwer Kiadó, 2011. ISBN 9789632952086

 

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

Magas szinten ismeri és a magabiztos gyakorlati használhatóság követelményeinek megfelelően érti és értelmezi a legfontosabb társadalomtudományi összefüggéseket.

Tájékozott a főbb civilizáció- és kultúraelméletekben, valamint ismeri az egyes régiók főbb gazdasági, politikai és társadalmi tendenciáit.

Ismeri a világ főbb civilizációinak, kultúrkörének a sajátosságait.

Rendszerezett ismeretekkel rendelkezik a magyar, az európai és az Európán kívüli politikai rendszerekről, valamint a kormányzati rendszerek domináns nemzetközi típusairól.

Ismeri a társadalomtudományokra jellemző adatgyűjtési, feldolgozási és értelmezési technikákat, és a politikai kutatás megkülönböztető sajátosságait.

b)   képességei

Képes megérteni az egyes államok főbb külpolitikai döntéshozatali mechanizmusát. valamint képes tájékozódni a különféle nemzetközi szervezetek döntéshozatali mechanizmusában.

Képes definiálni a nemzetközi rendszer egyes szereplőinek gazdasági, politikai és kulturális érdekeit, illetve azok összefüggésrendszerét.

Képes a szakmai feladatok megoldása során az önálló elemzésre, értékelésre és a különböző következtetések szintetizálására.

Képes a hazai és külföldi társadalomtudományi források feltárására, feldolgozására és szakmai munkája során a leszűrt következtetések gyakorlati alkalmazására.

Szakterületének egyes résztémáiról önálló, szaktudományos formájú összefoglalókat, elemzéseket készít.

Képes a társadalmi konfliktusok és problémák bonyolult rendszerében eligazodni, szűkebb szakterületén elmélyültebb ismereteire építve aktívan be tud kapcsolódni a konfliktusok feltárásának munkálataiba.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BMNT-XNT mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe