Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Európa-jog (általános rész)
Tárgy kódja: BBNNT16700
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szilágyi Pál Béla
Tárgyleírás:

Az Európai Unió sajátos jogrendszerével való ismerkedés, e terjedelmes és szerteágazó témának a tömör, lényegre törő bemutatása, a biztos ismereti alapok lefektetése, különös tekintettel a nemzetközi kapcsolatok szakértőinek speciális követelményeire.

Az európai integráció eszmetörténete, integrációs elméletek. Az államok összefonódásának alapvető alakzatai, az Európát érintő nemzetközi gazdasági és politikai szervezetek. Az ESZAK, az Euratom és az Európai Gazdasági Közösség létrejötte és lényegük. A szupranacionalitás kérdése. Az Európai Uniós, mint sajátos nemzetközi szervezet. Az integráció elmélyülésének és kibővülésének főbb szakaszai, Rómától Maastrichtig és Lisszabonig. Az Európai Unió építménye, intézményrendszere, döntéshozatali mechanizmusa. Az Európai Tanács. Az Európai Parlament és hatáskörének bővítése. A Miniszterek Tanácsa és a COREPER. Az Európai Bizottság. Az Európai Bíróság. Az Európai Központi Bank és a Központi Bankok Európai Rendszere. Egyéb szervek és ügynökségek. Strukturális Alapok és a Kohéziós Alap. Az uniós jogrendszer, jogforrások, a tagállamok jogrendszeréhez való viszony.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

VÁRNAY Ernő, PAPP Mónika, Az Európai Unió joga, Budapest, Complex, 2010. ISBN 978-963-295-075-4

BLUTMAN László, Az Európai Unió joga a gyakorlatban, Budapest, HVG-ORAC, 2010. ISBN 978-963-258-090-6

Ajánlott irodalom:

OSZTOVITS András (szerk.), Az Európai Unióról és az Európai Unió működéséről szóló szerződések magyarázata, Budapest, Complex, 2011. ISBN 978-963-295-130-0

HORVÁTH Zoltán, Kézikönyv az Európai

Unióról, Budapest, HVG-ORAC, 2011. ISBN 978 963-258-1460

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe