Tantárgy adatlapja
A kurzus célja, hogy a hallgatókat megismertesse a szervezet fejlesztés lehetséges irányaival, a projektmenedzsment módszertanával. A kurzus nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a hallgatók a gyakorlatban ismerkedhessenek meg és sajátítsanak el olyan irányítási és menedzselési módszereket és kultúrát, amely a szervezeti és gazdasági tevékenységeket széles kontextusban értelmezi. A hallgatók a félév végére a gazdasági hatékonyság dimenzióin túl társadalmi és ökológiai fenntarthatóság elvek és módszerek ismeretében képesek projektet és feladatot, irányítást szervezni akár folyamatosan változó keretrendszerben.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Dr. Baritz Sarolta Laura: Háromdimenziós gazdaság, Kairosz, Budapest, 2016.
Kieser, Alfred: Szervezetelméletetek, Aula Kiadó Kft. Budapest, 1995.
Czakó Ágnes: Szervezetek, szerveződések a társadalomban; Szervezetszociológiai jegyzetek
BCE Szociológia és Társadalompolitika Intézet, http://www.tankonyvtar.hu/en/tartalom/tamop425/0010_2A_01_Czako_Agnes_Szervezetek_szervezodesek_a_tarsadalomban-Szervezetszociologiai_jegyzetek/adatok.html
Jávor István: Felelőtlen szervezetek, In: Szociológiai Szemle, 2004/1: 66-87. oldalak; http://www.socio.mta.hu/mszt/20041/003.pdf
Projektmenedzsment útmutató - PMBOK Guide - 6. kiadás, Akadémiai Kiadó Zrt., 2019. ISBN 9789634543510
Szervezetfejlesztés, Bajnok Andrea, Berta Judit, Kajtár Edit, Kriskó Edina, Roberts Éva, Nemzeti Közszolgálati Egyetem Budapest, 2019.
https://nkerepo.uninke.hu/xmlui/bitstream/handle/123456789/15911/Szervezetfejlesztes.pdf;jsessionid=F05BEF6A943897D7A993F8A6531001C1?sequence=1
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri, érti és folyamatosan fejleszti azt a tudásanyagot, amely biztos műveltségi hátteret ad a szociológia magas szintű műveléséhez.
A hallgató ismeri a szervezet fejlesztés folyamatát, lehetséges irányait, valamint a projektmenedzsment működését.
A hallgató gyakorlati tudással rendelkezik a szervezet gazdasági tevékenységéhez kapcsolódó irányítási és menedzselési módszerekről, kultúráról.
b) képességei
A szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira alapozva képes a szakterülete szempontjából releváns fogalomkészletre, argumentációra és következtetésekre épülő szociológiai elemzéseket készíteni.
A hallgató képes a társadalmi és ökológiai fenntarthatóság elveinek és módszereinek ismeretében projektet és feladatot ellátni, valamint irányítani.
c) attitűdje
A tudományos szemléletmódok iránti megbecsülés elve alapján tevékenykedik, és nyitott a különböző megközelítési és értelmezési módokra.
d) autonómiája és felelőssége
Elkötelezetten képviseli a szakmai érdekeket.
Személyes felelősséggel tartozik a szociológus mesterség szakmai és etikai szabályainak betartásáért, a szociológus szakma integritásának megőrzéséért.