Tantárgy adatlapja
A tárgy célja a gyakorlati filozófia területeinek és módszertanának ismerete. A hallgató képessé válik arra, hogy e téren alaposabb tanulmányokat folytasson a filozófiai életvezetés és tanácsadás céljaira tekintettel. A filozófiai praxis a nyugati filozófiai hagyományban szereplő gyakorlati-morális elemeket kapcsolja össze egységes elméletté annak alapján, amit a filozófia gyakorlati értelemben jelentett kialakulása első évszázadaiban, nagyjából a Kr. u. 5. századig. A kurzus felülvizsgálja a teoretikus filozófiai hagyományt, kimutatja a gyakorlati filozófia széles körű meglétét, és kifejti ezen elemek egységes fogalmát az ókori filozófiafogalomban. A kortárs pszichoterápia és pszichológia eredményeinek felhasználásával meghatározza a filozófiai praxisnak mint életvezetési-tanácsadói tevékenységnek a fogalmát, alkalmazásának fókuszát.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Achenbach, Gerd, B.: Philosophische Praxis, Köln: Dinter, 1987.
Batthyány, Alexander; Levinson, Jay (ed.): Logotherapy and Existential Analysis. Interdisciplinary Perspectives, Zeig, Tucker & Theisen, 2005.
Frankl, Viktor E.: Orvosi lélekgondozás. A logoterápia és egzisztenciaanalízis alapjai. Budapest: UR Kiadó, 1997.
Lánczi András: A XX. század politikai filozófiája, Budapest: Pallas-Attraktor, 2000.
Sárkány Péter: Filozófiai lélekgondozás (A lélekgondozás fenomenológiai praxisa Viktor Frankl exisztenciaanalízise alapján), Budapest: JEL, 2008.
Schmid, Wilhem: Philosophie der Lebenskunst. Eine Grundlegung, Frankfurt am Main: Suhrkamp, 1998.
Wolf, Ursula: Die Philosopphie und die Frage nach dem Guten Leben, Hamburg: Rowolts, 1999.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakítás&
aacute;hoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Áttekintéssel rendelkezik a filozófia belső összefüggésrendszeréről, továbbá a filozófia és a rokon tudományok kapcsolatrendszeréről.
Elmélyültebb, az illető problémaköröket részleteiben is feltáró ismereteket szerzett a filozófia több részterületéről.
Elsajátította és aktívan alkalmazni tudja az összetett tudományos problémákkal foglalkozó dolgozatok elkészítéséhez szükséges módszertani ismereteket.
b) képességei
Képes analitikus, összefoglaló és további elmélyülést megalapozó gondolkodásra, a szövegek elemzésének, a szövegeknek a filozófiai tradíció egészén belüli elhelyezésére és értelmezésére. Képes a fogalmi gondolkodás és az absztrakció értő használatára.
Képes a filozófia egészével, illetve annak egy-egy részdiszciplínájával, továbbá ezek alkalmazásával kapcsolatos problémák felismerésére és kreatív kezelésére.
Szakmai és interdiszciplináris ismereteik alapján önálló kutatások kialakítására és lefolytatására képes.
A kor igényeinek megfelelően hatékonyan tud kommunikálni, továbbá az információkat, érveket és elemzéseket szakmai és nem szakmabeli közönségnek különböző nézőpontok szerint írásban és szóban is képes magas szinten bemutatni.
Képes eredményeit különböző tudományos fórumokon megjeleníteni. Képes aktuális kérdések eszmetörténeti és filozófiai elemzésének áttekintésére és újragondolására a globális változások legfontosabb - multikulturális, természeti-környezeti és társadalmi-politikai - összetevői tekintetében.