Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Frankofón irodalmak
Tárgy kódja: BBNUF00800
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: francia
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Klasszikus és Újlatin Nyelvek Intézete
Tárgyfelelős oktató: Dr. Tóth Ágnes
Tárgyleírás:

A kurzus során a hallgatók megismerhetik a francia posztkolonialista elméleteket, a frankofónia intézményeit, az európai, észak-afrikai és kanadai frankofón kultúrákat (identitással, nyelvvel és geopolitikával kapcsolatos kérdéseket), a frankofón irodalmakat, azok műfaji sajátosságait. Ezek az ismeretek segítenek az európai és a francia kultúrát is megfelelő diakrón és szinkrón kontextusba helyezni.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Joubert, Jean-Louis, Les voleurs de langue Traversée de la francophonie littéraire, éd. Philippe Rey, 2006.

Beniamino, Michel, La francophonie littéraire. Essai pour une théorie, Paris, L’Harmattan, 1999, coll. Espaces francophones..

Moura, Jean-Marc, Littératures francophones et théorie postcoloniale, Paris, PUF, 1999.

A posztmodern irodalomtudomány kialakulása, Szöveggyűjtemény, szerk. Bókay Antal, Vilcsek Béla, Szamosi Gertrud, Sári László, Budapest, Osiris, 2002.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

-    Ismeri a magyar és európai identitás szakterületileg legfontosabb kulturális szövegeit, kontextusait, valamint, ha van, legalább egy, a saját szakirányához kapcsolódó Európán kívüli kultúra legfontosabb vonásait.

-    Átlátja az adott újlatin nyelvhez tartozó szövegek és kulturális jelenségek befogadásának bevett eljárásait, az értelmezés szakmailag elfogadott kontextusait.

b)    képességei

- Képes legalább egy, a szakirányához kapcsolódó, Európán kívüli kultúra, eszmerendszer szempontjából az adott újlatin nyelvű kultúra jelenségeit értelmezni.

- Átlátja a nemzeti identitásképző diskurzusok felépítését, működését, és ezeket a kulturális jelenségeket az európaiság kontextusában értelmezi.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

újlatin nyelvek és kultúrák [francia] BANB-XULF alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe