Tantárgy adatlapja
A tárgy célja átfogóan bemutatni a világpolitika gócpontjait, vagyis azokat a lokális konfliktusokat, melyek vagy a szereplők politikája, vagy a külső hatalmak beavatkozása, vagy az adott régió stratégiai, geopolitikai elhelyezkedése miatt globális jelentőségűvé váltak.
A tárgy elsősorban a mai világrendszer megértése szempontjából fontos kérdésekre fókuszál, de nem elégszik meg a jelenre vonatkozó helyzetelemzéssel, hanem az egyes konfliktus-gócokat történeti perspektívában mutatja be. Ennek során figyelmet fordít arra is, hogy a kurrensebb nemzetközi politikai elméletek szemszögéből is megvizsgálja a kérdéseket (realizmus, konstruktivizmus, világrendszer-elmélet, stb.). A főbb témák: Afganisztán, és az afgán konfliktusok története a 19. századi Great Game-től a jelenleg is zajló afganisztáni misszió biztonsági kérdéséig; a közel-keleti változások, az arab tavasz és következménye, a szíriai háború okai és természete, az iraki beavatkozások; az afrikai konfliktusok sorozata az elmúlt évtizedekben (Kongó, Ruanda, Elefántcsontpart); az észak-afrikai iszlám mozgalmak előre törése és konfliktusai (Algéria, Nigéria, Boko Haram); a kaukázusi feszültséggócok (Csecsenföld, Grúzia, azeri-örmény vita).
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Cohen: Geopolitics. The Geography of International Relations. Rowman and Littlefield, 2015. London
R. D. Kaplan: The Revenge of Geography. Random House, 2013. New York.
Harm de Blij: Why Geography Matters: More Than Ever. Oxford, 2012.
M. Klare: Resource Wars: The New Landscape of Global Conflict. H. Holt and Company, New York, 2001.
J. de Fronzo: The Iraq War: Origins and Consequences. Westview Press, 2010.
Ch. E. Coyota: The Iraq War 2003: What really happened behind the scenes. The Coyote Report, USA, 2013. 15.
Rózsa Erzsébet: Az Arab Tavasz. Osiris, 2014.
Ahmed Rashid: Descending to Chaos. Viking, 2008.