Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Identitás, nacionalizmus, kisebbségek
Tárgy kódja: BMLPO01300M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kántor Zoltán
Tárgyleírás:

A tantárgy a nacionalizmussal, identitással és kisebbségekről szóló elméleti vonatkozású kérdésekkel foglalkozik. A félév során a hallgatók megismerkednek a legfontosabb nacionalizmuselméletekkel és a kisebbségekre vonatkozó elméleti és módszertani kérdésekkel. Példák, esettanulmányok (demokratizálódás és nacionalizmus, kettős állampolgárság, kisebbségi jogok) segítik az ismeretek elsajátítását.

A szemeszter első felében a hallgatók megismerkednek a legfontosabb analitikus elméletekkel (Ernest Gellner, Benedict Anderson, Michael Mann, Michael Hechter, Anthony D. Smith, György Schöpflin, Anthony Marx, Liah Greenfeld, John Hutchinson), valamint a normative megközelítésekkel: Will Kymlicka, Yael Tamir, Charles Taylor. A második részben az identitás elméleti megközelítéseivel és empírikus vizsgálatával foglalkozunk (Rogers Brubaker, Orvar Löfgren, Fredrick Barth, Richard Jenkins, Thomas Hylland Eriksen művei alapján). A harmadik részben a kisebbségi jogokra, a – területi és személyi elvű – autonómiával, a kettős állampolgárság kérdésével, az anyaország (kin-state) szerepével, az etnikai pártokkal, a kisebbségi képviselettel foglalkozunk.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Gellner, Ernest: A nemzetek és a nacionalizmus. Budapest: Napvilág, 2009.

Kántor Zoltán (szerk.): Nacionalizmuselméletek. Szöveggyűjtemény. Budapest: Rejtjel, 2004.

Hutchinson, John and Smith, Anthony D. (eds.): Nationalism: critical concepts in political science. London & New York: Routledge, (5 volumes), 2000.

Leoussi, Athena S.: Encyclopedia of Nationalism. New Brunswick, NJ: Transaction Publishers, 2001.

Cordell, Karl – Wolff, Stefan (eds.): The Ethnopolitical Encyclopaedia of Europe. Palgrave Macmillan, 2004.

Azoknak az előírt

szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A hallgatók elméleti összefüggéseiben, elméleti megalapozottsággal fogják értelmezni a nacionalizmus kialakulását és terjedését, valamint hatását a mai világban. Ismerni fogják az identitásra vonatkozó legfontosabb elméleti megközelítéseket, szerepét a kortárs politikában.

b) képességei

Elsősorban elméleti, elemzési és értelmezési kompetenciájuk csiszolódik.

 

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

politikatudomány BMLT-XPO mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe