Tantárgy adatlapja
A félév során az alábbi témák kerülnek feldolgozásra: a hallgatók a hatályos indiai alkotmány összefoglalójának megvitatása után az alaptörvény alapján foglalkoznak a hatalmi ágakkal, a központ és a tagállamok közötti hatalom-megoszlással (külön listák és közös lista). Áttekintik az elnök és az alelnök hatáskörét, a központi és a tagállami kormányok felépítését, a központi és a tagállami törvényhozás megválasztásának módját és a törvényalkotás módját. Áttekintik az igazságszolgáltatás országos struktúráját (legfelső bíróság, felsőbíróságok, kerületi bíróságok), a központi és tagállami tisztségeket,az indiai számvevő, a közszolgálati bizottságok és a választási bizottságok tevékenységét. Ezen belül foglalkoznak a közigazgatás struktúrájával, a szolgálatok és a pancsájatok
rendszerével. Megismerkednek a mai India demográfiai, vallási, etnikai és nyelvi helyzetével, különös tekintettel a kasztrendszerre és a rezerváció gyakorlatára. Ezt követően áttekintik az indiai gazdaságot, különös tekintettel a liberalizációra, a privatizációra és a húzóágazatokra. Ezen belül foglalkoznak az ipar, a mezőgazdaság, az infrastruktúra, a pénzügyek helyzetével, valamint az oktatás állapotával. Röviden foglalkoznak az indiai fegyveres erők és a nukleáris ütőerő helyzetével. Végül áttekintik a politikai pártok rendszerét, főképpen a legnagyobb pártokat és néhány jelentős tagállami pártot. Az indiai blokk végén újságcikkek alapján ismerkednek a működés helyi sajátosságaival, illetve
áttekintik a 4–5 legnagyobb tagállam belső viszonyait, továbbá vizsgálják a hivatalos indiai országimázst. Mindezeket a folyamatosan kiadott rövid szövegek elolvasása alapján. A tanulmányok állandó és szerves részét képezi a régió földrajzának megismerése
A 2–5 legfontosabb k&o
uml;telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Bakshi, P. M. (2009): The Constitution of India. Universal Law Publishing Co., Delhi. ISBN 9788175347144
Desai, S. (2015): Mother Pious Lady. Making Sense of Everyday India. HarperCollins. ISBN 9788172238643
Publishers India, New Delhi.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a világpolitikai folyamatokat meghatározó főbb nagyhatalmak külpolitikáját, illetve a világgazdaságban elfoglalt helyét.
Ismeri a világ főbb civilizációinak, kultúrkörének és a nagy világvallásoknak a sajátosságait.
Rendszerezett ismeretekkel rendelkezik a magyar, az európai és az Európán kívüli politikai rendszerekről, valamint a kormányzati rendszerek domináns nemzetközi típusairól.
b) képességei
Képes a megszerzett interdiszciplináris ismeretek birtokában egy adott világpolitikai konfliktus és válság külpolitikai elemzésére.
c) attitűdje
Nyitott és toleráns azoknak a társadalmi csoportoknak a nézeteivel, gondolkodási formáival és életmódjával szemben, amelyekkel társadalomkutatóként szakmai munkája során kapcsolatba kerül.
d) autonómiája és felelőssége