Tárgy neve: Intézményi megfigyelés módszertana: haladó
Tárgy kódja: BMNPS88400M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Géczy Anna

A tanegység célja, hogy a Terepmunka 2. során szerzett tapasztalatokat a hallgatók szeminárium keretében dolgozzák fel, és integrálják tapasztalataikat a szakirodalmi ismeretekkel.

Kompetenciák: A hallgatók elsajátítják a gyakorlati és elméleti ismeretek integrálásának módját, a gyakorlati ismeretek szakmai feldolgozásának szempontjait, valamint feldolgozzák a gyakorlati problémák szakmai-etikai kérdéseit.

A gyakorlatfeldolgozó szeminárium tematikája az adott szakirány profiljához igazodik, így szakirányonként differenciált.

Az interperszonális és interkulturális pszichológiai szakirány:

A szeminárium célja, hogy a valláspszichológia diagnosztikai és terápiás eszköztárában szerzett tapasztalatokat szupervizionálja, s egységes szempontokat  nyújtson a terepen megismertek hasznosításához.

A klinikai és egészségpszichológiai szakirány:

A szeminárium célja a hallgatók klinikai szakmai gyakorlatának követése, az intézményi munka szupervíziója. A szemináriumi foglalkozásokon a klinikai terepen végzett diagnosztikai vizsgálatokkal kapcsolatos pszichopatológiai, pszichodiagnosztikai problémák és etikai kérdések megvitatása, elemzése  és feldolgozása történik.

A fejlődés- és klinikai gyermekpszichológiai szakirány:

A szeminárium célja, hogy szakmai szupervíziót biztosítson a hallgatók számára a klinikai terepen (gyermekosztály, korai fejlesztő központ, nevelési tanácsadó) végzett munkájához. Az alkalmazott módszerek, vizsgálatok, megfigyelések ellenőrzött szupervíziója mellett az etikai kérdések és problémák feldolgozása nagy hangsúlyt kap.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN):

s="cs98C2414">Kötelező irodalom:

Interperszonális és interkulturális pszichológiai szakirányon:

Horváth-Szabó Katalin (szerk.), Vallásosság és személyiség, Piliscsaba, PPKE BTK, 2007. ISBN 978-963-9206-62-5

Klinikai és egészségpszichológiai szakirányon:

MacKinnon, Roger A., Michels, Robert, Buckley, Peter J., Pszichiátriai interjú a klinikai gyakorlatban, Budapest, Oriold és tsai, 2010. ISBN 978-963-9771-32-1

Trull, Timothy J., Phares, E. Jerry, Klinikai pszichológia, Budapest, Osiris, 2004. ISBN 963-389-684-3

Fejlődés- és klinikai gyermekpszichológiai szakirányon:

Varga Katalin, Pszichológus etika, Budapest, Medicina, 2008. ISBN 978-963-226-179-9

Ajánlott irodalom:

Interperszonális és interkulturális pszichológiai szakirányon:

Horváth-Szabó Katalin, Vallás és emberi magatartás, Piliscsaba, PPKE BTK, 2007. ISBN 978-963-9206-51-9