Tárgy neve: Introduction to Public Management
Az oktatás nyelve: angol
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Jókay Károly Zoltán

A kurzus célja, hogy a hallgatókat megismertesse a klasszikus közigazgatás és az új közpolitikai menedzsment közötti különbségekkel. A hallgatók megismerik a kiszervezés, az outsourcing, a PPP és a koncessziók közötti különbségeket, megismerkedve azok sajátoságaival. A kurzus kitér a harmadik szektor (NGO-k, QUANGO-k, alapítványok, nonprofit szervezetek) szerepére is, és kritikai eszközöket ad a klasszikus adminisztrációs modellt szemlélők kezébe.  A kurzus arra is kitér, hogy a modern közpolitikai menedzsment hogyan alkalmazható a tranzit- és a fejlett gazdaságok esetében.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező:

Pollitt, Christopher, Advanced Introduction to Public Management and Administration, Cheltenham: Edward Elgar Publishing, 2016.

Rhodes, R.A.W., Public Administration: 25 Years of Analysis and Debate, London: Wiley-Blackwell, 2011.

Shafritz, Jay M. and Albert C. Hyde, editors, Classics of Public Administration, Third Edition, Pacific Grove, CA: Brooks/Cole Publishing Company, 1992. (See also Eighth Edition, Boston: Centage Learning, 2016).

Ajánlott irodalom:

Casey, John, The Nonprofit World:  Civil Society and the Rise of the Nonprofit Sector, Boulder: Kumarian Press, 2015.

Cohen, Steven and William Eimicke, The Responsible Contract Manager, Washington: Georgetown University Press, 2008.

Kettl, Donald F., The Transformation of Governance:  Public Administration for the Twenty-First Century, Baltimore:  Johns Hopkins University Press, 2015.

Lynn, Laurence E., Jr., Public Management: Old and New, Routledge: London and New York, 2006.

Teeuwen, Bert, Lean for the Public Sector: The Pursuit of Perfection in Government Services, New York: Productivity Press, Taylor & Francis Group, 2011.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    Tudása

A hallgatók megismerkednek a közpolitikai menedzsment szókincsével, a minőségbiztosítás alternatív értelmezéseivel a közigazgatás menedzsmentjében, a teljesítmény mérésének módszereivel.

b)   Képességei

A hallgatók képesek lesznek az adott szakterület ismeretrendszerét alkotó különböző elképzeléseket elemezni, összefüggéseit szintetizálni, és ennek alapján politikai tendenciákat értékelni.

c)    Attitűdje

-          kreativitás és önállóság

-          Elkötelezett a minőségi munka iránt

-          A közpolitikai menedzsmenttel kapcsolatos szakmai kérdések végiggondolása