Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Introduction to the Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot
Tárgy kódja: JOPJ40IXA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: Polgári Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: dr. Kozma Gábor Levente
Tárgyleírás:

Bevezetés a Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot világába

Oktatás célja:

A tantárgy a jogász képzésbe illeszkedő szakmai ismeretek átadását célozza. A képzési és kimeneti követelményekhez igazodva, a kurzus a magyar szerződési jogi dogmatika és a nemzetközi kereskedelmi jogintézmények összehasonlítása révén hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók elméleti és gyakorlati ismereteket szerezzenek. A hallgatók megismerhetik a nemzetközi kereskedelmi jog, mint speciális jogterület sajátosságait. A nemzetközi kereskedelmi jogi esetjog, illetve választottbírósági esetek elemzésén keresztül a kurzus egyszerre kíván elméleti és gyakorlati tudást közvetíteni. A tárgy olyan képességek fejlesztését is célozza, mint az iratkezelési, szerkesztési ismeretek, a jogi szövegezés sajátos elemeinek, a jogi dokumentumok szerkesztési szabályainak és technikájának átadása. Az angol nyelven zajló tanórák, illetve az angol nyelvű források felhasználása hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók képesek legyenek idegen nyelvű szakmai szöveg értelmezésére, feldolgozására. Ennek érdekében a hallgatóknak több angol nyelven hozzáférhető ítéletet és választottbírósági döntést kell feldolgozniuk. Emellett a Vis Moot perbeszédversenyre való fókuszálás kifejezetten azt célozza, hogy a hallgatók esetmegoldó és érvelési készségeit fejlessze. A kurzus keretében áttekintésre kerülnek a korábbi versenyeken felmerült jogesetek.

 

Tantárgy tartalma:

A kurzus célja, hogy felkészítse a hallgatókat a világ legnagyobb presztízzsel bíró nemzetközi kereskedelemi jogi perbeszédversenyére, a Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot-ra. Ennek megfelelően a kurzus keretei között a hallgatók megismerkedhetnek a verseny alapját képező nemzetközi kereskedelmi jogi intézményekkel. A kurzus a magyar szerződési jog (Ptk.) intézményein keresztül közelíti meg és dolgozza fel a nemzetközi adásvételi jog intézményeket. A hallgatók tárgyi tudásának erősítése mellett a kurzus olyan képességek fejlesztésére is fókuszál mint az írásbeli és szóbeli jogi érvelés angol nyelven. A verseny logikájának átadása érdekében a kurzus elsősorban az esetjog bemutatását célozza.

  1. A Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot bemutatása. A verseny struktúrája, főbb elemeinek áttekintése. Bevezetés a kurzus tananyagába.
  2. A magyar szerződési jog (Ptk.) és a Bécsi Vételi Egyezmény szerkezetének és szabályozási logikájának összevetése. Bírósági gyakorlat a Bécsi Vételi Egyezmény értelmezésében. A magyar szerződési jog (Ptk.) és a Bécsi Vételi Egyezmény viszonya: a Bécsi Vételi Egyezmény alkalmazásának kizárása.
  3. A magánautonómia szerepe és jelentősége a szerződési jogban és a nemzetközi kereskedelemben. A magánautonómia érvényesülése a szerződéskötés, illetve a vitarendezés során. Érvénytelenség a magyar szerződési jogban (Ptk.) és a Bécsi Vételi Egyezmény rendszerében. Érvénytelen kikötések a nemzetközi kereskedelemi szerződésekben.
  4. A magyar szerződési jog (Ptk.) és a Bécsi Vételi Egyezmény áttekintése I. (a szerződéskötés folyamata és összehasonlítása). Az óra anyagával kapcsolatos Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot jogeset áttekintése.
  5. A magyar szerződési jog (Ptk.) és Bécsi Vételi Egyezmény áttekintése II. (eladó és a vevő kötelezettségeinek összehasonlítása). Az óra anyagával kapcsolatos Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot jogeset áttekintése.
  6. A magyar szerződési jog (Ptk.) és Bécsi Vételi Egyezmény áttekintése III. (szerződésszegés; felelősségi alakzatok; kártérítés; kitekintés a szerződésszegés szabályozására az európai jogrendszerekben). Az óra anyagával kapcsolatos Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot jogeset áttekintése.
  7. A teljesítéshez szükséges kiselőadások megtartása.
  8. Kereskedelmi vitarendezés a nemzetközi gyakorlatban. Az alternatív vitarendezés jelentősége I.
  9. Kereskedelmi vitarendezés a nemzetközi gyakorlatban. Az alternatív vitarendezés jelentősége II.
  10. Kereskedelmi vitarendezés a nemzetközi gyakorlatban. Az alternatív vitarendezés jelentősége III.
  11. Perszimuláció az előre megbeszélt jogeset alapján I.
  12. Perszimuláció az előre megbeszélt jogeset alapján II.

 

Számonkérési és értékelési rendszere:

A hallgatók az órán nyújtott teljesítményük és a szóbeli teljesítményük alapján kerülnek értékelésre.

 

Irodalom:

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi igazgatási JALJ-NI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi program JNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév JÁK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe