Tantárgy adatlapja
Bevezetés a Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot világába
Oktatás célja:
A tantárgy a jogász képzésbe illeszkedő szakmai ismeretek átadását célozza. A képzési és kimeneti követelményekhez igazodva, a kurzus a magyar szerződési jogi dogmatika és a nemzetközi kereskedelmi jogintézmények összehasonlítása révén hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók elméleti és gyakorlati ismereteket szerezzenek. A hallgatók megismerhetik a nemzetközi kereskedelmi jog, mint speciális jogterület sajátosságait. A nemzetközi kereskedelmi jogi esetjog, illetve választottbírósági esetek elemzésén keresztül a kurzus egyszerre kíván elméleti és gyakorlati tudást közvetíteni. A tárgy olyan képességek fejlesztését is célozza, mint az iratkezelési, szerkesztési ismeretek, a jogi szövegezés sajátos elemeinek, a jogi dokumentumok szerkesztési szabályainak és technikájának átadása. Az angol nyelven zajló tanórák, illetve az angol nyelvű források felhasználása hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók képesek legyenek idegen nyelvű szakmai szöveg értelmezésére, feldolgozására. Ennek érdekében a hallgatóknak több angol nyelven hozzáférhető ítéletet és választottbírósági döntést kell feldolgozniuk. Emellett a Vis Moot perbeszédversenyre való fókuszálás kifejezetten azt célozza, hogy a hallgatók esetmegoldó és érvelési készségeit fejlessze. A kurzus keretében áttekintésre kerülnek a korábbi versenyeken felmerült jogesetek.
Tantárgy tartalma:
A kurzus célja, hogy felkészítse a hallgatókat a világ legnagyobb presztízzsel bíró nemzetközi kereskedelemi jogi perbeszédversenyére, a Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot-ra. Ennek megfelelően a kurzus keretei között a hallgatók megismerkedhetnek a verseny alapját képező nemzetközi kereskedelmi jogi intézményekkel. A kurzus a magyar szerződési jog (Ptk.) intézményein keresztül közelíti meg és dolgozza fel a nemzetközi adásvételi jog intézményeket. A hallgatók tárgyi tudásának erősítése mellett a kurzus olyan képességek fejlesztésére is fókuszál mint az írásbeli és szóbeli jogi érvelés angol nyelven. A verseny logikájának átadása érdekében a kurzus elsősorban az esetjog bemutatását célozza.
- A Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot bemutatása. A verseny struktúrája, főbb elemeinek áttekintése. Bevezetés a kurzus tananyagába.
- A magyar szerződési jog (Ptk.) és a Bécsi Vételi Egyezmény szerkezetének és szabályozási logikájának összevetése. Bírósági gyakorlat a Bécsi Vételi Egyezmény értelmezésében. A magyar szerződési jog (Ptk.) és a Bécsi Vételi Egyezmény viszonya: a Bécsi Vételi Egyezmény alkalmazásának kizárása.
- A magánautonómia szerepe és jelentősége a szerződési jogban és a nemzetközi kereskedelemben. A magánautonómia érvényesülése a szerződéskötés, illetve a vitarendezés során. Érvénytelenség a magyar szerződési jogban (Ptk.) és a Bécsi Vételi Egyezmény rendszerében. Érvénytelen kikötések a nemzetközi kereskedelemi szerződésekben.
- A magyar szerződési jog (Ptk.) és a Bécsi Vételi Egyezmény áttekintése I. (a szerződéskötés folyamata és összehasonlítása). Az óra anyagával kapcsolatos Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot jogeset áttekintése.
- A magyar szerződési jog (Ptk.) és Bécsi Vételi Egyezmény áttekintése II. (eladó és a vevő kötelezettségeinek összehasonlítása). Az óra anyagával kapcsolatos Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot jogeset áttekintése.
- A magyar szerződési jog (Ptk.) és Bécsi Vételi Egyezmény áttekintése III. (szerződésszegés; felelősségi alakzatok; kártérítés; kitekintés a szerződésszegés szabályozására az európai jogrendszerekben). Az óra anyagával kapcsolatos Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot jogeset áttekintése.
- A teljesítéshez szükséges kiselőadások megtartása.
- Kereskedelmi vitarendezés a nemzetközi gyakorlatban. Az alternatív vitarendezés jelentősége I.
- Kereskedelmi vitarendezés a nemzetközi gyakorlatban. Az alternatív vitarendezés jelentősége II.
- Kereskedelmi vitarendezés a nemzetközi gyakorlatban. Az alternatív vitarendezés jelentősége III.
- Perszimuláció az előre megbeszélt jogeset alapján I.
- Perszimuláció az előre megbeszélt jogeset alapján II.
Számonkérési és értékelési rendszere:
A hallgatók az órán nyújtott teljesítményük és a szóbeli teljesítményük alapján kerülnek értékelésre.
Irodalom:
- Attila Harmathy (ed.): Introduction to Hungarian Law, Second Edition, Kluwer Law International 2019.
- The Civil Code of Hungary in English: Act V of 2013 on the Civil Code (https://njt.hu/jogszabaly/en/2013-5-00-00 )
- ’Schlechtriem & Schwenzer’, Schwenzer, Ingeborg and Schroeter, Ulrich G. (eds.): Commentary on the UN Convention on the International Sale of Goods (CISG), Fifth Edition. Oxford University Press, 2022.
- Blackaby, Nigel – Partasides, Konstantin et al: Redfern and Hunter on International Arbitration. Oxford University Press, 2023.
- Huber, Peter – Mullis, Alastair: The CIGS: A New Textbook for Students and Practitioners. Sellier European Law Publishers, 2007.