Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja a jog-és államtudományok alapvető fogalmainak és gondolkodási módszertanának ismertetése.
A jogtudomány keretében általános bevezető jelleggel a hallgatók megismerkednek a jog fogalmának definíciós nehézségeivel, a természetjogi és pozitivista felfogás elemeivel és azok kritikáival, továbbá a jogrendszerek csoportosításával.
Ezen felül betekintést nyernek a magyar jogrendszer általános és rendszertani sajátosságaiba, a jogforrási rendszerbe és a jogforrások hierarchiájába. Átfogó képet kapnak a jogalkotás és a jogalkalmazás folyamatairól, eljárásairól és ellentmondásairól. A jogviszony és a felelősség témakörében mind a polgári, mind a büntető jogi felelősség összetett kérdései bemutatást nyernek.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező / ajánlott irodalom:
Szabadfalvi József (szerk.), Bevezetés a jog- és államtudományokba, Miskolc, Bíbor, 1995.
ISBN 963-85387-3-2
Ajánlott irodalom:
Péteri Zoltán, Bevezetés a jogfogalmakba, Budapest, Szent István Társulat, 2009.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Átfogó ismeret a jogrendszerek főbb jellemzői vonatkozásában.
b) képességei
A hallgatónak, eligazodva az egyes jogterületeteken belül, lehetősége nyílik az egyes jogszabályok rendelkezéseinek értelmezésére