Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A tárgy célja, hogy bevezesse a hallgatókat a jogszociológia alapvető elméleti és módszertani problémáiba, valamint megismertesse velük a legfontosabb hazai és külföldi empirikus kutatások eredményeit.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A tárgy a szociológia szemléletmódjának megfelelően elsősorban nem a jogászok, hanem a társadalom szempontjából mutatja be és elemzi a modern jog jellegzetes jelenségeit. A szociológiai jogfogalom bevezetését követően kerülnek tárgyalásra a jogszociológia meghatározó elméleti keretei, illetve az empirikus kutatások módszertani problémái. Ezek után az anyag sorra veszi a jogszociológia jellegzetes problémaköreit: a jog képződésének és érvényesülésének problémáit, a jog és a társadalmi szerkezet összefüggéseit, a jog és a kultúra, a politika és a gazdaság kölcsönhatásait. A tárgy végezetül külön figyelmet szentel a hazai joggyakorlat szociológiai elemzésének, különös tekintettel a hazai roma kisebbség jogi helyzetére.
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
Az értékelés kritériuma:
Az alkalmazott oktatási módszerek:
Kötelező irodalom:
- H. Szilágyi István (szerk.): Társadalmi-jogi kutatások. (Egyetemi jegyzet. Harmadik, Átdolgozott kiadás.) Budapest, Szent István Társulat, 2013.
- John Griffiths: A jogalkotás társadalmi működése. in: H. Szilágyi István (szerk.): Jog és antropológia. Budapest, Szent István Társulat 2005. 239-273.?
Tananyag:
Ajánlott irodalom:
A tantárgy hozzájárulása a Képzési és kimeneti követelményekben meghatározott kompetenciaelemek elsajátításához:
- tudása: T1, T2, T3, T4, T5, T7, T10, T18
- képességei: K1, K2, K5, K6, K7, K8, K11, K12, K13, K15, K16, K17, K18
- attitűdje: A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7
- autonómiája és felelőssége: F2, F3, F5, F6, F7, F8
Tantárgy oktatója:
- Dr. Habil Szilágyi István
- Dr. Tattay Szilárd