Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Jövő Jogásza
Tárgy kódja: JOIT413XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: Jogi Informatikai Oktatási Csoport
Tárgyfelelős oktató: dr. Aczél-Partos Adrienn
Tárgyleírás:

 

Oktatás célja:

Az Innováció a jogban: LegalTech, Legal Design és a digitális kor gyakorlata tantárgy második szemesztereként a Jö Jogásza kurzus célja, hogy a hallgatók gyakorlati fókusszal elmélyítsék a jogi innováció területén megismerteket. A tárgy kiemelt hangsúlyt fektet a technológiai alapok, mint például az adatelemzés, mesterséges intelligencia és a dokumentumautomatizáció gyakorlati alkalmazási eseteinek megismertetére.

A képzési és kimeneti követelmények figyelembevételével, a tantárgy elsősorban a jogász szakterület-specifikus szakmai ismeretek területére koncentrál. Azonban, mivel a tantárgy a digitális korban a jogban alkalmazott technológiai megoldásokat és innovatív megközelíseket vizsgálja, szorosan kapcsolódik az alapvető szakmai ismeretekhez kapcsolólasztható ismeretkökhöz is.

Kimeneti követelmények:

A hallgatók a tantárgy elvégzésével a következő tudás-, képesség-, attitűd-, autonómia- és felelősségelemeket sajátítanak el:

Tudás: A hallgatók megismerik a LegalTech és a legal design alapjait, a digitális kor jogi kérdéseit és a jogi innováció jelentőségét. Megismerik a technológiai eszközöket, mint az adatelemzés, mesterséges intelligencia és dokumentum-automatizáció, és megértik, hogyan alkalmazhatóak ezek a jogban.

Képesség: A hallgatók képesek lesznek alkalmazni a design gondolkodást és a felhasználói kutatást a jogi problémák megoldásában. Képesek lesznek prototípusok készítésére és tesztelésére, valamint hatékonyan kezelni a jogi operációkat és interdiszciplináris együttműködést folytatni más szakemberekkel.

Attitűd: A hallgatók pozitív hozzáállást alakítanak ki a jogi innováció, a LegalTech és a legal design iránt, és felismerik az emberközpontú tervezés jelentőségét a jogban.

Autonómia és Felelősség: A hallgatók képesek lesznek önállóan és felelősségteljesen működni egy digitális jogi környezetben. Megértik, hogyan használják a technológiát etikusan és felelősen a jogi gyakorlatban, figyelembe véve az adatvédelmi és egyéb jogi szempontokat. Képesek lesznek önállóan döntéseket hozni a jogi technológiai eszközök alkalmazásáról, és felelősséget vállalni ezeknek a döntéseknek a következményeiért.

A tantárgy teljesítése után a hallgatók olyan képességeket és ismereteket szereznek, amelyek segítik őket abban, hogy alkalmazkodjanak a digitális kor jogi környezetéhez, és hatékonyan alkalmazzák az innovatív eszközöket és módszereket a jogi gyakorlatban. Ennek eredményeként képesek lesznek javítani a jogi szolgáltatások minőségét, hatékonyságát és hozzáférhetőségét, valamint hozzájárulni a jogi innovációhoz általában.

 

Tantárgy tartalma:

  • Bevezetés a jogi innováció gyakorlatába (0,5 óra): 
    • Nyitóelőadás, rövid bemutatás az innováció gyakorlati jelentől a jogi szektorban a Jö Jogásza kutatás fő trendjei mentén. A fév menetrendjének áttekintése.
      Elmaradt Projekt prezentációk és reflektás (1,5 óra): 
    • A hallgatók prezentálják projektjeiket, és reflektálnak az elsőv tanulságaira.
  • Gyakorlati oktatás az 1. szemeszter projektmunkáira étve: konkrét problék és legaltech megoldások

    Új utak a jogi adatbázisok fejlesztében, keresésoptimalizás és analitika az AI forradalom idején; gyakorlati esettanulmányok a keresések, címkés, klasszifikáció területén.

    Case management jogi környezetben (2 óra) + Praetor

    Ügyfelekkel való kommunikáció, jogi dokumentumok nyilvántartása és az ügyvédi munkafolyamatok adminisztrációja, hatékony erőforrásmenedzsment, illetve döntéstámogató riportási funkciók, amelyek segítik az ügyvédi iroda stratégiai és operatív döntéseit.

     

     

     

     

     

     

     

    • Jogi kutatómunka optimalizása technológiai eszkökkel (2 óra)
    • Ügykezelés és belső eljásrendek kezelése önkormányzati környezetben (2 óra) + SDB +Client factory, SDB-Complist
    • Áttekintjük az önkormányzati ügyintés kulcsfontossá elemeit, beleértve az elektronikus ügyintés lehetőgeit. Kiténk a belső eljásrendekre és ellenőrzésre, valamint az informatikai támogatás és adatvédelem fontossára.
    • Jog és kommunikáció (2 óra) + Complist + SDB: kommunikációs csatornák és eszkök a jogszabályi megfelelés folyamataiban
    • kuszban a jogszabályi megfelelés kommunikációs csatornái és eszközei állnak. Az óra során elemezzük az információmegosztás módszereit, az érintettek kötti kommunikációt és a jogszabályoknak való megfelelés támogatát.
    • Okos szerzősek (2 óra) + Praetor, Smartdoc / Taskflow
    • Megismerjük az automatizált, biztonságos és hatékony szerzőskészís technológiai lehetőgeit. Betekintés a szerzőskezelés folyamataiba, az előszístől a véleményezésen át az aláísig.
    • A jö jogászai (2 óra)
    • Jogi adatbázisokra é AI-t alkalmazó kezdeményezésekben rejlő lehetőgek (pl LLMek) és akadályok, valamint a szabályozási környezet áttekintése (AI Act). Gyakorlati betekintés a futó WK-s ötletek és kezdeményezésekbe.

     

    A projektmenedzsment elméletének és gyakorlati eszköztának megismerése, a jogi szektorban futó projektek sikeres irányíhoz és a csapat hatékony vezetéhez szükséges kompetenciák elsajása.

     

    Az ón bepillantást nyerhetünk az innovációt érintő technológiai, illetve technológiát is érintő uniós szabályozási háttérbe, amelyet figyelembe kell venni az új digitális szolgáltatások, termékek és az ezek monetizációra é üzleti modellek tervezése során, illetve számos olyan lehetőggel találkozhatunk, ahol feedback mechanizmusokat étett be a jogalkotó, hogy a piac technováció vezérelteltozásait a szabályozás le tudjavetni. Ebben a komplex jogi környezetben versenyképességi kérdés, hogyan alkalmazhatók a legaltech eszkök a napi gyakorlatban.

     

    • Legal prompting (2 óra)
    • A chatGPT jogi munkában törté alkalmazának megismerése és gyakorlati promptolási feladatok rén a technológia kihasznának elsajása.
    • Jogi projektmenedzsment (2 óra) - HHajnalka
    • A digitális compliance és legaltech összefüggései (2 óra)
    • Szerzői jog és szoftverjog (2 óra)

    Az előadás fókuszában a szerzői jog és szoftverjog összefonósa áll, körbejárva az alkotói jogokat, szoftverek védelmét, licencelést és az ezekre vonatkozó aktuális jogi kihísokat.

     

    • óra - Projekt prezentációk és reflektás (2 óra): 
      • A hallgatók prezentálják projektjeiket, és reflektálnak a fév tanulságaira.

       

      Számonkérési és értékelési rendszere:

      Ísbeli teszt a számonkés formája. Prezentációt kell a fév során készítenie a hallgatónak. 2 hiányzás megengedett, amennyiben ennél több van, úgy az az aláís megtagadát vonja maga után. Csoportokban fognak nény alkalommal dolgozni, és ezekre a feladatokra pontokat kapnak, amelyek a teszt pontjaihoz és az elkészített PPT-hez adódnak hozzá.

       

      Irodalom:

      Kötelező:
      az előadásokon, gyakorlatokon elhangzottak

      Gellén Klára: Jog, Innováció, versenyképesség (Wolters Kluwer, 2017.)
      Technológiai jogi Szakkönyvek Modul: A Technológiai jogi Szakkönyvek Modulba tartozónyvek a Jogtár felületén érhetők el, a könyvekbe saját jegyzetek és könyvjelzők helyezhetők el.

       

      Anlott:
      Omar Hatamleh - Tilesch György: Mesterség és intelligencia - Vegyük kezünkbe sorsunkat az MI korában (Libri Könyvkiadó, 2021.)
      Michael Lewrick, Patrick Link, Larry Leifer: DESIGN THINKING PLAYBOOK - Mindful Digital Transformation of Teams, Products, Services, Businesses and Ecosystems (John Wiley & Sons Inc, 2018.)
      Ida Engholm: Quick Guide to Design Thinking (Strandberg Publishing, 2021.)

      Gyekiczky Tamás: Jogrendszerek a digitális társadalomban - A Digitális Társadalom és a jogrendszerek kapcsolata (Wolters Kluwer, 2020.)

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi igazgatási JALJ-NI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe