Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Jövő Jogásza
Tárgy kódja: JOIT413XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Jogi Informatikai Oktatási Csoport
Tárgyfelelős oktató: dr. Aczél-Partos Adrienn
Tárgyleírás:

Oktatás célja:

Az Innováció a jogban: LegalTech, Legal Design és a digitális kor gyakorlata tantárgy második szemesztereként a Jö Jogásza kurzus célja, hogy a hallgatók gyakorlati fókusszal elmélyítsék a jogi innováció területén megismerteket. A tárgy kiemelt hangsúlyt fektet a technológiai alapok, mint például az adatelemzés, mesterséges intelligencia és a dokumentumautomatizáció gyakorlati alkalmazási eseteinek megismertetére.

A képzési és kimeneti követelmények figyelembevételével, a tantárgy elsősorban a jogász szakterület-specifikus szakmai ismeretek területére koncentrál. Azonban, mivel a tantárgy a digitális korban a jogban alkalmazott technológiai megoldásokat és innovatív megközelíseket vizsgálja, szorosan kapcsolódik az alapvető szakmai ismeretekhez kapcsolólasztható ismeretkökhöz is.

Kimeneti követelmények:

A hallgatók a tantárgy elvégzésével a következő tudás-, képesség-, attitűd-, autonómia- és felelősségelemeket sajátítanak el:

Tudás: A hallgatók megismerik a LegalTech és a legal design alapjait, a digitális kor jogi kérdéseit és a jogi innováció jelentőségét. Megismerik a technológiai eszközöket, mint az adatelemzés, mesterséges intelligencia és dokumentum-automatizáció, és megértik, hogyan alkalmazhatóak ezek a jogban.

Képesség: A hallgatók képesek lesznek alkalmazni a design gondolkodást és a felhasználói kutatást a jogi problémák megoldásában. Képesek lesznek prototípusok készítésére és tesztelésére, valamint hatékonyan kezelni a jogi operációkat és interdiszciplináris együttműködést folytatni más szakemberekkel.

Attitűd: A hallgatók pozitív hozzáállást alakítanak ki a jogi innováció, a LegalTech és a legal design iránt, és felismerik az emberközpontú tervezés jelentőségét a jogban.

Autonómia és Felelősség: A hallgatók képesek lesznek önállóan és felelősségteljesen működni egy digitális jogi környezetben. Megértik, hogyan használják a technológiát etikusan és felelősen a jogi gyakorlatban, figyelembe véve az adatvédelmi és egyéb jogi szempontokat. Képesek lesznek önállóan döntéseket hozni a jogi technológiai eszközök alkalmazásáról, és felelősséget vállalni ezeknek a döntéseknek a következményeiért.

A tantárgy teljesítése után a hallgatók olyan képességeket és ismereteket szereznek, amelyek segítik őket abban, hogy alkalmazkodjanak a digitális kor jogi környezetéhez, és hatékonyan alkalmazzák az innovatív eszközöket és módszereket a jogi gyakorlatban. Ennek eredményeként képesek lesznek javítani a jogi szolgáltatások minőségét, hatékonyságát és hozzáférhetőségét, valamint hozzájárulni a jogi innovációhoz általában.

 

Tantárgy tartalma:

  • Bevezetés a jogi innováció gyakorlatába (0,5 óra): 
    • Nyitóelőadás, rövid bemutatás az innováció gyakorlati jelentől a jogi szektorban a Jö Jogásza kutatás fő trendjei mentén. A fév menetrendjének áttekintése.
      Elmaradt Projekt prezentációk és reflektás (1,5 óra): 
    • A hallgatók prezentálják projektjeiket, és reflektálnak az elsőv tanulságaira.
  • Gyakorlati oktatás az 1. szemeszter projektmunkáira é

    span>tve: konkrét problék és legaltech megoldások

    • Jogi kutatómunka optimalizása technológiai eszkökkel (2 óra)
    • Új utak a jogi adatbázisok fejlesztében, keresésoptimalizás és analitika az AI forradalom idején; gyakorlati esettanulmányok a keresések, címkés, klasszifikáció területén.

      Case management jogi környezetben (2 óra) + Praetor

      Ügyfelekkel való kommunikáció, jogi dokumentumok nyilvántartása és az ügyvédi munkafolyamatok adminisztrációja, hatékony erőforrásmenedzsment, illetve döntéstámogató riportási funkciók, amelyek segítik az ügyvédi iroda stratégiai és operatív d

      öntéseit.

       

    • Ügykezelés és belső eljásrendek kezelése önkormányzati környezetben (2 óra) + SDB +Client factory, SDB-Complist
    • Áttekintjük az önkormányzati ügyintés kulcsfontossá elemeit, beleértve az elektronikus ügyintés lehetőgeit. Kiténk a belső eljásrendekre és ellenőrzésre, valamint az informatikai támogatás és adatvédelem fontossára.
    •  

    • Jog és kommunikáció (2 óra) + Complist + SDB: kommunikációs csatornák és eszkök a jogszabályi megfelelé

      an style="font-size:11pt;">s folyamataiban

    •  

    • kuszban a jogszabályi megfelelés kommunikációs csatornái és eszközei állnak. Az óra során elemezzük az információmegosztás módszereit, az érintettek kötti kommunikációt és a jogszabályoknak való megfelelés támogatát.
    •  

    • Okos szerzősek (2 óra) + Praetor, Smartdoc / Taskflow
    •  

    • Megismerjük az automatizált, biztonságos és hatékony szerzőskészís technológiai lehetőgeit. Betekintés a szerzőskezelés folyamataiba, az előszístől a véleményezésen át az aláísig.
    •  

    • A jö jogászai (2 óra)
    •  

    • Jogi adatbázisokra é AI-t alkalmazó kezdeményezésekben rejlő lehetőgek (pl LLMek) és akadályok, valamint a szabályozási környezet áttekintése (AI Act). Gyakorlati betekintés a futó WK-s ötletek és kezdeményezésekbe.

     

    • Legal prompting (2 óra)
    • A chatGPT jogi munkában törté alkalmazának megismerése és gyakorlati promptolási feladatok rén a technológia kihasznának elsajása.
    • Jogi projektmenedzsment (2 óra) - HHajnalka
    • A projektmenedzsment elméletének és gyakorlati eszköztának megismerése, a jogi szektorban futó projektek sikeres irányíhoz és a csapat hatékony vezetéhez szükséges kompetenciák elsajása.

       

    • A digitális compliance és legaltech összefüggései (2 óra)
    • Az ón bepillantást nyerhetünk az innovációt érintő technológiai, illetve technológiát is érintő uniós szabályozási háttérbe, amelyet figyelembe kell venni az új digitális szolgáltatások, termékek és az ezek monetizációra é üzleti modellek tervezése során, illetve számos olyan lehetőg

      n style="font-size:11pt;">gel találkozhatunk, ahol feedback mechanizmusokat étett be a jogalkotó, hogy a piac technováció vezérelteltozásait a szabályozás le tudjavetni. Ebben a komplex jogi környezetben versenyképességi kérdés, hogyan alkalmazhatók a legaltech eszkök a napi gyakorlatban.

       

    • Szerzői jog és szoftverjog (2 óra)

    Az előadás fókuszában a szerzői jog és szoftverjog összefonósa áll, körbejárva az alkotói jogokat, szoftverek védelmét, licencelést és az ezekre vonatkozó aktuális jogi kihísokat.

     

    • óra - Projekt prezentációk és reflektás (2 óra): <

      /span>

      • A hallgatók prezentálják projektjeiket, és reflektálnak a fév tanulságaira.

       

      Számonkérési és értékelési rendszere:

      Ísbeli teszt a számonkés formája. Prezentációt kell a fév során készítenie a hallgatónak. 2 hiányzás megengedett, amennyiben ennél több van, úgy az az aláís megtagadát vonja maga után. Csoportokban fognak nény alkalommal dolgozni, és ezekre a feladatokra pontokat kapnak, amelyek a teszt pontjaihoz és az elkészített PPT-hez adódnak hozzá.

       

      Irodalom:

      Kötelező:
      az előadásokon, gyakorlatokon elhangzottak

      Gellén Klára: Jog, Innováció, versenyképesség (Wolters Kluwer, 2017.)
      Technológiai jogi Szakkönyvek Modul: A Technológiai jogi Szakkönyvek Modulba tartozónyvek a Jogtár felületén érhetők el, a könyvekbe saját jegyzetek és könyvjelzők helyezhetők el.

       

      Anlott:
      Omar Hatamleh - Tilesch György: Mesterség és intelligencia - Vegyük kezünkbe sorsunkat az MI korában (Libri Könyvkiadó, 2021.)
      Michael Lewrick, Patrick Link, Larry Leifer: DESIGN THINKING PLAYBOOK - Mindful Digital Transformation of Teams, Products, Services, Businesses and Ecosystems (John Wiley & Sons Inc, 2018.)

      pan>Ida Engholm: Quick Guide to Design Thinking (Strandberg Publishing, 2021.)

      Gyekiczky Tamás: Jogrendszerek a digitális társadalomban - A Digitális Társadalom és a jogrendszerek kapcsolata (Wolters Kluwer, 2020.)

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
nemzetközi igazgatási JALJ-NI alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe