Tantárgy adatlapja
www.jak.ppke.hu/tanszek/kanon/kanonint/letolt/kanonjog_1.doc
Tanegység célja:
Ma Magyarországon egyedül a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog és Államtudományi Karán folyik kánonjogi oktatás kötelező előadások keretében. Ennek során a joghallgatók megismerkedhetnek a katolikus Egyház jogával, egy olyan vallási alapú jogrendszerrel, amely mind eredetében, mind szerkezetében és felépítésében eltér az állam alkotta jogrendtől. A kánonjog oktatása több szempontból is fontos feladat egy katolikus egyetem jogi karán. Egyrészt a hallgatók megismerhetik általa annak az egyházi valóságnak a jogi alapjait és kereteit, amelyben élnek. Másrészt mint joghallgatók egy sajátos, a kontinentális és az angolszász jogi rendszertől is jelentősen különböző jogrend lényeges területeit tekinthetik át, és ezzel egy egészen gazdag jogkép alakulhat ki bennük.
Munkánk célja, hogy a kánonjog oktatásának első lépéseként a katolikus egyházjog teljes szabályozási területének vázlatát nyújtva alapot teremtsünk a további részletes tanulmányokhoz.
Tanegység tartalma:
1. A kánonjog tudománya 2. A jogi jelenség alapjai az egyházban 3.Történeti áttekintés 4. Kodifikáció és a Egyházi Törvénykönyv 5. Egyházi Jogszabályok 6. Egyedi közigazgatási intézkedések 7. Személyek és jogcselekmények, kormányzati hatalom 8. Egyházi hivatalok, időhatása a jogviszonyra 9. Egyházi alkotmányjog és az egyház tanítói feladata 10. Szentségjog és a vagyonjog 11. Egyházi büntetőjog 12. Egyházi eljárásjog.
A tantárgy kontaktóráin félévente legalább 2x45 perc időtartamban a tantárgyhoz kapcsolódón katolikus keresztény értékrend, illetve tanítás oktatására kerül sor.