Tárgy neve: Késő középkori egyetemes művészet szeminárium
Tárgy kódja: BBNSM07600
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kovács Imre

A szeminárium a 15. századi művészet egyes emlékeit középpontba állítva érintkezik a megfelelő előadással. Mivel a szemináriumhoz tartozó előadás stílustörténeti áttekintést nyújt, ebben az általános összefüggésben megismert festmények újra terítékre kerülnek, most már az ikonográfia és a program szempontjainak figyelembe vételével. A festmények kiválasztásánál külön hangsúlyt kapnak a magyarországi gyűjteményekben (Budapest, Szépművészeti Múzeum; Esztergom, Keresztény Múzeum) található korai németalföldi táblaképek.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Urbach, Susan: Early Netherlandish Paintings. Old Master’s Gallery Catalogues. Szépművészeti Múzeum Budapest. Vol. 1-2. Brepols, 2015

From van Eyck to Bruegel. Early Netherlandish Painting in The Metropolitan Museum of Art. Ed. Ainsworth, Marian and Christiansen, K. New York, 1998

Campbell, Lorne: The Fifteenth Century Netherlandish Schools. (National Gallery C

atalogues) London, 1998

Nuttal, Paula: „Memling and the European Renaissance Portrait” In: Memling’s Portraits. Exhibition. Ed. Till-Holger Borchert. Ludion, 2005, 70-91.

Lorentz, Philippe: „The Virgin and Chancellor Rolin and the Office of Matins.” In: Investigating Jan van Eyck. Brepols, Turnhout, 2000, 49-57

Smeyers, Maurits: The Living Bread. Dirk Bouts and the Last Supper. In: Dirk Bouts (ca. 1410-1475) Kiállítás katalógus és tanulmányok Leuven, 1998.

Rogier van der Weyden St. Luke Drawing the Virgin. Selected Essays in Context. The Museum of Fine Arts, Boston, Brepols, 1997

Eörsi Anna: 'Giovanni Arnolfini kézfogója.' Művészettörténeti Értesítő 1997/1-2, 45-48.

szabad bölcsészet BANB-XSB alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK