Tantárgy adatlapja
Az Árpád-kori művészet folytatásaként az előadás a XIV-XV. századi magyarországi művészet problémáit veszi sorra. Elemzésre kerülnek az adott kor építészeti, szobrászati, festészeti és iparművészeti emlékeinek legjava, elsősorban azok, amelyek az udvari kultúrához kötődnek. Az előadáson kiemelten tárgyaljuk a szakrális művészet emlékeit. A hallgatók elsajátítják az adott kor legkiemelkedőbb alkotásait, és megismerkednek a gótikus művészet stílusrétegeivel, ikonográfiai jelenségeivel és történeti hátterével.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Marosi Ernő: A gótika Magyarországon. Bp., 2008.
Magyarországi művészet 1300-1470 körül. Szerk. Marosi E., Bp., 1987.
Ajánlott irodalom:
Sigismundus rex et imperator. Művészet és kultúra Luxemburgi Zsigmond korában 1387-1437. Szerk.: Takács Imre, Bp. 2006.
Papp Szilárd: A királyi udvar építkezései Magyarországon 1480-1515. Bp. 2005.
Hunyadi Mátyás, a király. Szerk.: Farbaky Péter - Spekner Enikő - Szende Katalin - Végh András, Budapest, 2008.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a magyar művészet stíluskorszakait a késői klasszikus gótikától a késő gótikáig és a korai reneszánsz jelentkezéséig.
b) képességei
Egy számára újszerű kérdéskörben is képes tájékozódni, információkat szerezni, látókörét bővíteni, véleményét ennek megfelelően körültekintően kialakítani és kifejezni.