Tantárgy adatlapja
A tárgy a XIII. század végének és a XIX. század elejének német gondolkodásával, mindenekelőtt Kant, Fichte, Schelling és Hegel filozófiájával foglalkozik. Az egyes alkotók saját törekvései mellett a többiekhez fűződő gondolati kapcsolatát folytonos előre- és visszautalásokkal úgy mutatja be, hogy egy ellentmondásaiban is egységes filozófiatörténeti korszak rajza bontakozzék ki, amely egyrészt erős szálakkal kötődik az európai bölcselet kora újkori szakaszához, másrészt a kortárs gondolkodást is nagymértékben befolyásolja, elsősorban az ismeretelmélet, az elmefilozófia, az etika, a vallásfilozófia és a politikai filozófia terén.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Hankovszky Tamás: Fichte korai tudománytanának alapgondolata. Antropológia és transzcendentális filozófia. Budapest, L’Harmattan, 2014.
Gyenge Zoltán: Schelling élete és filozófiája. Gödöllő, Attraktor, 2005.
Hösle, Vittorio: Hegels System. Hamburg, Meiner, 1998.
Röd, Wolfgang: Az újkor dialektikus filozófiája I. Debrecen, Latin betűk, 1996.
Tengelyi Laszló: Kant. Budapest, Kossuth, 1995.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
A hallgató tájékozott a filozófiatörténet nagy korszakaiban és műveiben, illetve irányzataiban.
b) képességei
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutatására.