Tárgy neve: Klinikai zavarok gyermek- és serdülőkorban
Tárgy kódja: BMNPS18500M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szabó Beáta

A tanegység célja, hogy bevezetést adjon a gyermek- és serdülőkori pszichiátriai és pszichopatológiai zavarokba, a DSM-IV-TR és DSM-V osztályozási rendszerei, valamint a fejlődési pszichopatológiai kutatások alapján. A tanegység a következő témákat tárgyalja részletesen:
A gyermekpszichiátria története; Normalitás és patológia, valamint a diagnózis meghatározásának problémája a gyermekkori zavarok esetén; A gyermekkori zavarok osztályozása a DSM rendszerek szerint; Etikai kérdések a diagnózis felállításában.
A fejlődési pszichopatológia modelljei. A fejlődési pszichopatológia szemlélete a gyermekkori zavarok kutatásában és diagnosztikájában. Korai fejlődési rendellenességek, valamint fejlődési zavarok a csecsemő és kisgyermekkorban; Az értelmi fogyatékosság; Regulációs zavarok; Az érzelem és kötődési zavarai gyermekkorban. A gyermekkori pszichózisok magyarázó elméletei; Az autizmus spektrum zavarai, klinikai képük, magyarázó elméleteik; Figyelemzavar és tanulási nehézségek; Az ADHD és a viselkedés zavarai gyermekkorban; Szorongásos zavarok gyermekkorban és magyarázó modelljei; Hangulati zavarok a gyermekkorban: A gyermekkori depresszió jellemzői és magyarázó modelljei.
A serdülőkor pszichopatológiája: Fejlődési sajátosságok a serdülőkori zavarok meghatározásában; Serdülőkorban kezdődő zavarok – pszichiátriai betegségek a serdülőkorban; Pszichés tünetképzés a serdülőkorban (identitás-krízis, reaktív hangulati zavarok, pszichoszexuális fejlődés problémái); Táplálkozás zavarai  a serdülőkorban:  anorexia nervosa és  bulímia. Tüneti kép és magyarázó elméletek.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldala

k), ISBN):
Kötelező irodalom:
Balázs Judit, Miklósi Mónika (szerk) (2015). A gyermek- és ifjúkor pszichés zavarainak tankönyve. Semmelweis Kiadó, Budapest. ISBN 978 963 331 344 2
Vetró Á. (szerk.) Gyermek és ifjúságpszichiátria. Medicina, Budapest, 2008. ISBN 9789632261584
Vikár Gy., Vikár A., Székács E. Dinamikus gyermekpszichiátria. Medicina, Budapest, 2007. ISBN 963 226 070 8
Kernberg, P., Weiner, A., S., Bardenstein, K., K. Személyiségzavarok gyermek- és serdülőkorban. Animula, 2007. ISBN 978 963 9751 00 2
Lányiné Engelmayer Á. Intellektuális képességzavar és pszichés fejlődés. Medicina, Budapest, 2009. ISBN 9789632262307
Ajánlott irodalom:
Abraham M. Nussbaum (2014). A DSM-5 diagnosztikai vizsgálat zsebkönyve. Oriold és Társai Kiadó. 9-25, 59-79, 255-285 oldalak.
Frances, A., Ross, R. DSM-IV-TR. Esettanulmányok. Klinikai útmutató a differenciáldiagnózishoz. Lélekben Otthon Kiadó, Budapest, 2002.  ISBN 963212950 4
Vikár Gy. Az ifjúkor válságai. Animula, Budapest, 2000. ISBN M634081 312
Gerő Zs. (szerk) Klinikai gyermekpszichológiai tanulmányok. Akadémiai, Budapest, 1988. ISBN 963054879 5

pszichológia BMNB-XPS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK