Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Kommunikáció- és médiatudomány BA szakdolgozati felkészítés
Tárgy kódja: BBNKM88100
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 10
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Moldován Szilvia
Tárgyleírás:

A hallgatók számára a kurzus segítséget nyújt a szakdolgozati kutatás koncipiálásában, egyben megismerteti őket a kommunikációs relevanciával bíró tudományos diszkusszió tartalmi és formai kereteivel. A hallgatók egyéni kutatómunkájukhoz módszertani segítséget kapnak, s személyes konzultációk keretében számolnak be szakdolgozatuk alakulásáról, az elvégzett munkáról.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Blaskó Ágnes – Hamp Gábor: Írás 1.0. Az ötlettől a jól strukturált szövegig. Budapest. Typotex. 2007. ISBN 978-963-9664-65-4

Havasréti József: Tudományos írásmű. Budapest-Pécs. HEFOP Bölcsész Konzorcium. 2006. ISBN 963-9704-30-X

Stokes, Jane: A média és kultúrakutatás gyakorlata. Budapest, Gondolat, 2008. ISBN 978-9636931-22-3

Ajánlott irodalom:

Eco, Umberto: Hogyan írjunk szakdolgozatot? Budapest. Partvonal. 2012. ISBN 978-963-9910-89-8

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a társadalom működésével kapcsolatos összefüggéseket, az ezekre vonatkozó szaktudományos kontextusokat.

Áttekintéssel rendelkezik a szakterülethez tartozó társadalmi létszférák, azaz az intézmények mint a gazdaság, politika, tudomány, művészet, moralitás, vallás, nyelv, jog normatív rendszereiről és működési gyakorlatáról.

b) képességei

Képes a társadalmi kommunikáció alapvető elméleteinek és koncepcióinak szintetizáló összevetésére, racionális érvek kifejtésére, vagyis a kommunikáció különböző színterein zajló viták során véleménye megformálására és véleményének megvédésére.

Alapfokú elméleti felkészültségére építve képes kidolgozni a társadalmi kommunikáció színterein zajló folyamatok valóságos viszonyait feltáró, a tények vizsgálatára irányuló munkahipotézisét, az ennek vizsgálatára szolgáló legalkalmasabb empirikus módszert és a feldolgozás folyamatának koncepcióját.

c) attitűdje

Nyitott a társadalmi változások dinamikus és értékalapú befogadására, fogékony az előítéletek ellen küzdő szemléleti alapok adaptálására.

Érzékeny és nyitott a legsúlyosabb társadalmi problémákra, szemléletét áthatja az elesettekkel és a kiszolgáltatokkal szembeni szakmai és emberi szolidaritás.

d) autonómiája és felelőssége

A kommunikáció és médiatudomány szakmai közegeiben önálló és kezdeményező szerepet vállal az általa elfogadott társadalomfelfogás érvényesítésében.

Felelősséget vállal az általa készített anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegekért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

kommunikáció- és médiatudomány BANT-XKM alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe