Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Korszakok, poétikák, kánonok
Tárgy kódja: BMLMI08000M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Osztroluczky Sarolta Johanna
Tárgyleírás:

A kurzus célja, hogy a hallgatót bevezesse a művészettapasztalat történeti létmódján alapuló irodalmi korszakképzés főbb kérdéseibe, bemutassa az irodalomtörténet-írás különböző koncepcióit és modelljeit, körüljárja a klasszikus mű fogalmát, valamint betekintést nyújtson az irodalmi kánon és kanonizáció, ennek változásai illetve a műfordítás problémaköreibe. Az elméleti alapvetés az irodalomtörténet-írás gyakorlati példáival, illetve konkrét kanonikus művek és alkotói életművek poétikai szempontú vizsgálatával egészül ki.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

A magyar irodalom történetei, 1-3., főszerk. Szegedy-Maszák Mihály, Budapest, Gondolat, 2007. ISBN 978 963 693 006 6

Kulcsár Szabó Ernő, Történetiség – megértés – irodalom, Budapest, Universitas, 1995. ISBN 963 85231 6 6

Hans-Robert Jauss, Recepcióelmélet – esztétikai tapasztalat – irodalmi hermeneutika, Budapest, Osiris, 1997. ISBN 963379299 1

Kulcsár-Szabó Zoltán, Metapoétika. Önprezentáció és nyelvszemlélet a modern költészetben, Budapest-Pozsony, Kalligram, 2007. ISBN 978 80 7149 920 6

Mihály Szegedy-Maszák, Literary canons: national and international, Akadémiai, Budapest, 2001.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

magyar nyelv és irodalom BMLB-XMA mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe