Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Közép-Európa államai
Tárgy kódja: BBNNT15200
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kántor Zoltán
Tárgyleírás:

A kurzus során a hallgatók betekintést nyernek a közép-európai régió, illetve államok múltjába és jelenébe. Az előadások foglalkoznak a fontosabb történelmi és kulturális előzményekkel: a régió vallási-kulturális örökségével, a nemzeti ébredések és a nemzetté válás sajátosságaival, valamint a modernkori gazdasági fejlődés jelentősebb mozzanataival. A hallgatók megismerkednek a 19-20. században létrejövő államok jellegzetességeivel, különös figyelmet fordítva a két világháború közötti és a kommunista időszak sajátosságaira. A kurzus tárgyalja az 1990-től napjainkig kibontakozó jelenségeket és tendenciákat: a nemzetállami lét és az európai integrációs folyamat dilemmáit, a régió gazdasági felzárkózását, valamint főbb konfliktusokat (pl. jugoszláv háború).

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Niederhauser Emil 2001: Kelet-Európa története. Budapest: MTA Történettudományi Intézet. ISBN 963-8312-71-8

Berend T. Iván: Terelőúton. Közép- és Kelet-Európa 1944-1990. Budapest: Vince Kiadó, 1999. ISBN 963-9192-30-9

Romsics Ignác 1998: Nemzet, nemzetiség és állam Kelet-Közép- és Délkelet-Európában a 19-20. században. Budapest: Napvilág Kiadó. (Romsics Ignác 2020: Nemzet, nemzetiség és állam Kelet-Közép- és Délkelet-Európában a 19-20. században. Budapest: Helikon Kiadó.) ISBN 9789634794523

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizáció

;s ismereteket és eseményeket.

Ismeri az Európai Unió intézményrendszerének működését, hatásköreit, szakpolitikáit.

Ismeri a Közép-Európát alakító legfontosabb történelmi, gazdasági és politikai tényezőket.

b) képességei

Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.

Képes a nemzetközi, európai és regionális együttműködésekben megjelenő feladatok ellátására a magánszférában, a nem kormányzati szerveknél, az önkormányzatoknál és a kormányzati szerveknél, valamint az állami intézményekben.

Képes megérteni és elemezni azokat a történelmi, gazdasági és politikai tényezőket, amelyek hozzájárultak a mai Közép-Európa kialakulásához.

c) attitűdje

Képviseli a magyar és az európai identitás vallási és társadalmi, történeti és jelenkori sokszínűségét.

Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.

d) autonómiája és felelőssége

Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel a szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.

Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe