Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Közösségi szociálpedagógiai munka
Tárgy kódja: BBLCP06400
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szabó József
Tárgyleírás:

A szeminárium célja a hallgatók megismertetése a közösségi szociálpedagógiai munka gyakorlatával. A félév végére a hallgatók elsajátítják a közösségszervezéshez és közösségtervezéshez szükséges alapvető gyakorlati ismereteket.

A félév során a hallgatók a közösségi szociálpedagógiai munkához tartozó gyakorlati tevékenységekkel (jó gyakorlatokkal) ismerkednek meg, amelyek a csoportban megbeszélésre kerülnek. A hallgatóknak lehetősége van részletesen megismerni ezeket a közösségi gyakorlatokat, amelyeket esetenként meghívott szakemberek mutatnak be. A szeminárium-sorozat második felében a hallgatók saját közösségi szociálpedagógiai munka projektjeiken dolgoznak az oktató által megadott témákban és a javasolt források felhasználásával. A közösségi munka-gyakorlat utolsó szemináriumain a hallgatók beszámolnak egymásnak projektmunkáikról, amelyek a csoportban megbeszélésre kerülnek.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Elisheva, Sadan (2011): Közösségi tervezés és empowerment, ELTE TÁTK, Budapest

Gosztonyi Géza (1996): Közösségi szociális munka, in: Tánczos Éva, Gosztonyi Géza (szerk.): A szociális munka elmélete és gyakorlata 2-3. kötet, Semmelweis Kiadó, Budapest, ISBN 9638718145

Ajánlott irodalom:

Vercseg Ilona (évszám nélkül): A közösségi munka folyamata és módszerei, https://www.kodolanyi.hu/konyvtar/images/tartalom/File/Kozossegszervezes/vercseg_ilona_a_kozossegi_munka_folyamata_es_modszerei_szocioteka.pdf

Yossi Korazim Körösi (1994): Amit a szociális munkásoknak a közösségi szociális munkáról meg kell tanulniuk a neokonzervativizmus korszakában, Esély, 1994/5. pp. 76

-89. https://www.esely.org/kiadvanyok/1994_5/yossi.pdf

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a szociális segítségnyújtáshoz szükséges, elsősorban társadalomismereti, társadalom- és szociálpolitikai, szociális munkára vonatkozó, másrészt pszichológiai, jogi, igazgatási, egészségügyi, pedagógiai ismeretrendszerek alapjait.

Ismeri a különböző társadalmi és szociális problémákat, a kielégítetlen szükségleteket, a veszélyeztető tényezőket.

Ismerettel rendelkezik a társadalomról, a szociálpedagógia felhasználóiról, célcsoportjairól és azok környezetéről.

Ismeri a szociálpedagógia színtereit, a szociálpedagógiában alkalmazott munkaformákat, módszereket.

b) képességei

Képes a társadalom működési szabályszerűségeinek felismerésére, azok rendszerszerű elemzésére, a társadalmilag kedvezőtlen helyzeteket létrehozó okok, következmények feltárására és értelmezésére.

Képes a szociális problémák, szükségletek, veszélyeztető tényezők felismerésére, feldolgozására, elemzésére, kezelésére, megoldására.

Képes a szociális szakmai tevékenységhez szükséges prevenciós és problémakezelő módszerek, technikák hatékony és innovatív alkalmazására.

c) attitűdje

Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra.

Munkáját kapcsolatteremtés- és fenntartás, konfliktusmegoldási készség, lokális és globális problémák iránti érzékenység és megoldási készség, empátia, kooperáció, segítő attitűd és fejlett kommunikációs készség jellemzi.

Ismereteit empátiával, toleranciával, rugalmassággal, kreativitással alkalmazza.

d) autonómiája és felelőssége

Önálló, konstruktív és erős érdekérvényesítő az intézményen belüli és kívüli szakmai együttműködések során.

>

Felelősséget vállal az egyénekkel, csoportokkal, közösségekkel végzett szociálpedagógiai tevékenységért.

 

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szociálpedagógia BALT-VSZP alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 7 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe