Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Krízismenedzsment
Tárgy kódja: BBNKM43500
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Radetzkyné Kurjancsek Judit
Tárgyleírás:

 

Tantárgy célja:

A kurzus a krízismenedzsment aktuális kérdéseit, kihívásait, és a terület szakértői által azokra adott válaszokat mutatja be. Az elsajátítandó ismeretanyag magában foglalja a hatékony kríziskommunikáció alapjait, a proaktív kommunikációt, a válságok csoportosítását, a vállalati, nonprofit és kormányzati területek kommunikációs sajátosságait válságkezelési szempontból. Külön hangsúlyt kap az oktatás során az internetnek és a kommunikációs tréningeknek válságkezelésben játszott speciális szerepe. A kurzus elvégzése után a hallgatók képessé válnak arra, hogy előre felkészüljenek a krízisek kezelésére, aktuális esetben gyorsan felismerjék, és proaktívan kezelni tudják a krízishelyzetek kommunikációs oldalát, a krízisek menedzselésében együttműködjenek a szervezet különböző területeivel, a krízissel kapcsolatos információkat kritikusan elemezzék és dolgozzák fel.

A tantárgy leírása:

A válságkezelés a Public Relations egy olyan gyorsan fejlődő és nagy érdeklődést kiváltó részterülete, amely nem csak a krízis kezelése által érintett szervezetet, de a közönség szélesebb rétegeit is eléri, mivel a krízisek hírértékűek, és jelentős visszhangot váltanak ki az emberekből. Minden szervezet, vállalat életében előfordulnak kisebb-nagyobb válságok, melyeknek mind megoldása, mind megfelelő kommunikációja fontos gyakorlati feladat. A sajtó, a fogyasztók, az üzleti partnerek és egyéb szervezetek kiemelt figyelemmel kísérik az ilyen eseteket. A kurzus feladata megismertetni a krízishelyzetek kommunikációjának elméletét és gyakorlatát. A hallgatók PR, marketing és kommunikációs ismereteire építve megismertet a krízismenedzsment marketingkommunikáción belüli feladataival és gondolkodásmódjával. A hallgatók az órán helyzetgyakorlatokkal és esettanulmányokkal is feldolgoznak gyakran előforduló szituációkat, hogy az ismeretek készség szintű elsajátítására is legyen lehetőségük. Az elsajátítandó ismeretanyag magában foglalja a hatékony kríziskommunikáció alapjait, a proaktív kommunikációt, a válságok elméleti csoportosítását, a vállalati-, nonprofit- és kormányzati területek kommunikációs sajátosságait. Külön hangsúlyt kap az oktatás során az internetnek és a kommunikációs tréningeknek válságkezelésben játszott speciális szerepe. A kurzus elvégzése után a hallgatók képessé válnak arra, hogy előre felkészüljenek a kommunikációs válságok kezelésére, aktuális esetben gyorsan felismerjék, és proaktívan kezelni tudják a krízishelyzetek kommunikációs oldalát, a krízisek menedzselésében képesek legyenek együttműködni a szervezet különböző területeivel, és a krízissel kapcsolatos információkat kritikusan elemezzék

és dolgozzák fel.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

·           Anthonissen, Peter Frans (2010): Krízis-kommunikáció, HVG kiadó, Budapest

·           Barlai Róbert – Kővágó György (2004): Krízismenedzsment, kríziskommunikáció.

·           Századvég, Budapest.

·           Horváth Győző (2003) Válságmenedzselés a gyakorlatban. (Glória Press)

class="MsoNormal" style="margin-right:-.25pt;text-align:justify"> 

Ajánlott irodalom:

·           Németh, E.(2006): Közszereplés. Bp., Osiris.

·           Bevezetés a válságkommunikációba. In: Fehér Katalin (szerk.): Társadalmi kommunikáció, L’Harmattan – ZsKF, 2007.

·           A döntéshozatal pszichológiája. In. Zoltayné Paprika Zita: Döntéselmélet. Alinea Kiadó,

·           2005 (pp. 167-211)

·           Fearn-Banks, K. (2002). Crisis communications: A casebook approach (2nd edition). New Jersey: Lawrence Erlbaum Associates.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

kommunikáció- és médiatudomány BANT-XKM alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe