Tantárgy adatlapja
A kurzus a különböző régészeti kutatások során előkerült leletanyag tudományos feldolgozásához szükséges ismeretekre tanítja meg a hallgatókat. A leletgyűjtés és elsődleges nyilvántartásba vétel módszertani és jogszabályi követelményei mellett a leletek publikálásra történő előkészítéséig kíséri végig a folyamatot.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
MÜLLER Róbert (szerk.), Régészeti kézikönyv, Budapest, Magyar Régész Szövetség, 2011. p. 71-417. ISBN 9789630808606 (CD-ROM)
RENFREW, Colin, BAHN, Paul, Régészet. Elmélet, módszer, gyakorlat, Budapest, Osiris, 1999. p. 45-85. ISBN 9633794463
Bevezetés, In: JANKOVICH B. Dénes, MAKKAY János, SZŐKE Béla Miklós, A szarvasi járás, (Magyarország régészeti topográfiája, 8.), Budapest, Akadémiai Kiadó, Zrínyi Kiadó,1989. p. 5-70. ISBN 9630548925
Ajánlott irodalom:
VISY Zsolt (főszerk.), Magyar régészet az ezredfordulón, Budapest, NKÖM Teleki Alapítvány, 2003. p. 15-38. ISBN 9638629177
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tájékozott a régészet általános ismeretanyagában, ismeri annak módszertanát, legfontosabb szakkifejezéseit és szakirodalmát. Tájékozott a régészet különböző természettudományos módszereiben, és ismeri azok felhasználási lehetőségeit.
Ismeri a régészeti felderítés és feltárás módszertanát.
Tájékozott legalább két régészeti szakterület speciális ismeretanyagában, ismeri annak legfontosabb problémaköreit, módszertanát, szakkifejezéseit és szakirodalmát. Történeti korok esetében ismeri az alapvető írásos forrásokat.
Ismeri a tudományos közlés formai és tartalmi követelményeit.
Az anyagfeldolgozás alapvető módszereinek és eszköztárának ismerete.
b) képességei
Képes az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes a szakirodalomból szerzett információk kritikus elemzésére és feldolgozására.
Képes a feltárt és dokumentált régészeti források és lelőhelyek tudományos igényű feldolgozására és közlésére.
Képes megoldási javaslatokat adni a régészeti kutatás során felmerülő problémák értelmezésére, hatékonyan alkalmazza a tanulmányai során elsajátított problémamegoldó technikákat.
A régészeti gyakorlat és anyagfeldolgozás alapvető módszereinek és eszköztárának használatára válik képessé a leletgyűjtés módszertanától kezdve a fotó, rajz és tudományos leírás elkészítésén keresztül az anyagvizsgálati módszerek mintavételi követelményeinek elsajátításáig és a szakcikk elkészítéséig.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Minőség- és felelősségtudattal rendelkezik, törekszik együttműködő, kommunikációs és problémamegoldó készségeinek fejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősséget érez Magyarország és a világ kulturális örökségének megőrzéséért.
Hatékonyan együttműködik a régészet területéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi szakmai közösségekkel.