Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Médiumelméletek
Tárgy kódja: BMLKM03600M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bognár Bulcsú
Tárgyleírás:

Az előadás a technológiai determinizmus klasszikus mcluhani elméletéből kiindulva bemutatja annak továbbfejlesztéseit (Ong, Meyrowitz) és kritikusait. Ezen utóbbiaknál hangsúlyosan szerepel Kittler és Manovich elgondolása. Bemutatjuk, hogy a technológiai médiumok fő megközelítései milyen közös pontokkal rendelkeznek és miben térnek el egymástól, mit gondolak technológia és fiziológia kapcsolatáról, beleértve ebbe az észlelés folyamatait, a test, a reprezentáció és a szimuláció (medialitás és realitás kapcsolata) valamint a kontroll kérdéseit. Összevetjük az egyes kutatók remedializálással kapcsolatos álláspontját is.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

  1. BARBIER Frederic – BERTHO LAVENIR Catherine: A média története. Diderot-tól az internetig, Budapest, Osiris, 2004. (ISBN 9633896436)
  2. BRIGGS Asa – BURKE Peter: A média társadalomtörténete. Gutenbergtől az internetig, Budapest, Napvilág, 2004. (ISBN 9639350451)
  3. KITTLER Friedrich: Optikai médiumok, Budapest, Magyar Műhely Kiadó, Ráció Kiadó,  2005. (ISBN 9637596437)
  4. McLUHAN Marshall: A Gutenberg-galaxis. A tipográfiai ember létrejötte, Budapest, Trezor Kiadó, 2001. (ISBN 9789639088559)
  5. KINCSEI Attila: Technológia és társadalom az információs korban, In.: Pintér Róbert (szerk.), Az információs társadalom, Budapest, Gondolat Kiadó – Új mandátum, 2007, 47-63. o. (ISBN 9789636930615

width="587">

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)     tudása

a hallgatók megismerik a digitalizáció révén a médiatartalmak egyidejű és gyors, magas minőségű átvitelének következményeit, a multimédia és a hipertextualitás új struktúráit, az átjárást a különböző médiaszövegek és tartalmak között (transzmedialitás, intermedialitás).

b)

le="font:7.0pt "Times New Roman"">   képességei

a kommunikáció és médiakutatás területén képes a feldolgozott információk alapján reális értékítéletet hozni, és az ezekből levonható következtetésekre építve önálló javaslatokat megfogalmazni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

kommunikáció- és médiatudomány BMLT-XKM mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe