Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Modern magyar eszmetörténet
Tárgy kódja: BMNPO03200M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Szilvay Gergely
Tárgyleírás:

A hallgatók a félév során a kurzus keretében megismerkednek a magyar eszmetörténet modern korszakával a 19. század derekától egészen a 20. század közepéig. A kurzus célja, hogy a magyar politikai eszmetörténetet nemcsak a magyar politikai közösség történetébe, hanem a magyar filozófiai gondolkodás hagyományába is beágyazva tárgyalja. A tantárgy a reformkortól a kommunista hatalomgyakorlásig tárgyalja a legfontosabb szerzőket és műveket.

Témakörök: magyar filozófia- és eszmetörténet a reformkorban, a Széchenyi-Dessewffy vita, a Kelet Népe vita, municipalisták és centralisták vitája, az „ifjú konzervativizmus” reflexiói, József nádor szerepe a korszakban, Kemény Zsigmond és Eötvös József nézetei, eszméi, Asbóth János és Beksics Gusztáv, Jászi Oszkár és Szabó Ervin, a Nyugat, Szabó Dezső, Bajcsy-Zsilinszky Endre, a keresztényszocializmus (Giesswein, Prohászka), a Bethlen-kurzus keresztény-konzervatív eszméi, a legitimizmus eszméi, Szekfű Gyula és a harmincharmadik nemzedék, az Európa-gondolat hazai képviselői, a radikális jobboldali eszmerendszer magyar gondolatalkotói, a népi írók, Bibó István eszmerendszere, a Barankovics-kísérlet.

A kurzus elvégzése után a hallgatók képessé válnak a filozófia és a politikai eszmetörténet alapfogalmainak szabatos használatára, ismeretekkel rendelkeznek az egyetemes filozófiatörténet és a magyar filozófiatörténet főbb problémáiról, irányzatairól és történetéről a 19. század közepétől a 20. század derekáig, és tájékozódni tudnak az egyetemes és magyarországi szellemi folyamatok kölcsönhatásaiban. Átfogó képet kapnak a tárgyalt szövegek kontextusáról: a modern magyar politikai intézményrendszer működéséről, és megismerkednek a legfontosabb művekkel és azok értelmezési lehetőségeivel.

Célunk, hogy a hallgatók minta-feldolgozások alapján képesek legyenek a közelmúlt történelmi folyamatai, jelenségei és személyiségei önálló elemzésére. A magyarorszá

gi eszmetörténet folyamatait mindvégig az európai trendekbe ágyazottan érzékeljék és értelmezzék, elsajátítsák azok sajátos és eltérő jellegét illetve közös metszéspontjait.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Schlett István: A politikai gondolkodás története Magyarországon. 2. Századvég Kiadó, Bp., 2010. (ISBN 978-963-7340-888)

Takáts József: A megfelelő ötvözet. Politikai eszmetörténeti tanulmányok. Osiris, Budapest, 2014. (ISBN 978-963-276-038-4)

Kovács Kiss Gyöngy, Romsics Ignác (szerk): A mi 20. századunk. Kolozsvár, Komp-Press - Korunk, 2011.

Gyurgyák János: A zsidókérdés Magyarországon.  Politikai eszmetörténet. Budapest, Osiris. 2001. (ISBN 978-963-389-027-1)

Romsics Ignác (szerk): A magyar jobboldali hagyomány, 1900–1948. Budapest, 2009. (ISBN 978-963-276-030-8)

Ujváry Gábor (szerk.): A negyedik nemzedék és ami utána következik. Szekfű Gyula és a magyar történetírás a 20. század első felében. Budapest, Ráció Kiadó, 2011.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

politikatudomány BMNT-XPO mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe