Tárgy neve: Modern magyar irodalom 1. (A modernitás első szakasza)
Tárgy kódja: BBNMI04300
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Dobos István

A Modern magyar irodalom 1. (A modernitás első szakasza) elnevezésű tárgy a modernség első szakaszát mutatja be, a hatástörténeti szempontból meghatározónak bizonyult életműveket állítva a figyelem középpontjába (Ady Endre, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Juhász Gyula, Tóth Árpád, Füst Milán, Móricz Zsigmond, Krúdy Gyula, Kaffka Margit). Részletesen szól a modernség értelmezésének módozatairól, a Nyugat c. folyóirat szemléleti irányairól, s az irodalomtörténet-írás korszak retorikáiról (esztéta modern, klasszikus modern, klasszicizált modern, hagyományőrző modern stb.). Átfogó képet ad a lírai nyelv és az elbeszélő műfajok meghatározó változatairól. A modern magyar irodalom főbb stílusirányzatait európai összehasonlító távlatból értelmezi (szimbolizmus, impresszionizmus, szecesszió). A magyar történeti avantgárd irányzatairól és vitáiról a mozgalom európai forrásainak a feltárásával ad áttekintést. Az előadás vizsgálja a modern magyar irodalom kibontakozásának és az európai modernségnek a kapcsolatát, szubjektum, nyelv és kultúra összefüggéseit, valamint a modern irodalom hatás- és befogadás történetét.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező olvasmányok:
A magyar irodalom történetei, II-III., főszerk. SZEGEDY- MASZÁK Mihály, Bp., Gondolat Kiadó, 2007.
A Nyugat párbeszédei. A magyar irodalmi modernizáció kérdései, szerk. FINTA Gábor, HORVÁTH Zsuzsa, SIPOS Lajos, SZÉNÁSI Zoltán, Bp., Argumentum Kiadó, 2011.ISBN 978 963 446 613 4
Dobos István, Észrevételek Kappanyos András: A modernség változatai – koncepciótanulmány az új magyar irodalomtörténeti kézikönyvhöz – című vitaindítójához, ItK, 20

19, 123:2 pp. 232-246.
Gyula Somogyi: Steven S. Serafin (ed.), Dictionary of Literary Biography Vols 215, 220, 232. Twentieth-Century Eastern European Writers. The Gale Group, Detroit, 1999-2001. Hungarian Studies 17. No. 2. (2003) 314-318.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása
Rendelkezik a magyar nyelv és irodalom tanításának a Nemzeti alaptantervben és kerettantervben meghatározott ismeretanyagához szükséges korszerű nyelv- és irodalomtudományi, társtudományi, valamint anyanyelv- és irodalompedagógiai ismeretekkel.
Ismeri a modern irodalom- és nyelvtudomány alapjait, tudományos módszereit az irodalomtörténet-írás, a korszakolás, a szövegfeldolgozás, valamint a nyelvi elemzés terén.
Ismeri az irodalmi művek értelmezésének többféle tudományos eljárását, az irodalmi műnemek és a legfontosabb műfajok leírására és értelmezésére használt fogalmakat.

b) képességei
Képes a tudás tantervi és tanulási területi összefüggésekbe ágyazására, elősegíteni a tanulók tudományos fogalmainak, fogalomrendszereinek fejlődését, megismertetni a tudományterület értékeit és kutatási eljárásait; képes az elsajátított tudás alkalmazásához szükséges készségek kialakítására a tanulókban.
Képes magát szakszerűen kifejezni, szóban és írásban, valamint szaktárgyi, szakmódszertani kompetenciáit adaptív és kreatív módon alkalmazni az anyanyelvi, illetve az irodalmi nevelés folyamatában.
Rendelkezik az egyéni, a közösségi sajátosságokhoz igazodó, a megértő műélvezetet,valamint a közösségi interpretációt, a szóbeli és az írásbeli nyelvi fejlesztést, az anyanyelvi,illetve irodalmi ismeretbővítést támogató szakmódszertani felkészültséggel.

magyar BANB-XMA alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTAN osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév BTK