Tantárgy adatlapja
A szeminárium az előadásokat – az átfogó történeti poétikai tárgyalást és az irodalmi folyamatok bemutatását – kiegészítve a modern magyar irodalom hatástörténeti szempontból legjelentősebbnek bizonyult műveit vizsgálja. A szemináriumi munkában a befogadás élő tapasztalatát elősegítendő – hangsúlyos szerephez jut az interpretáció gyakorlata, különös tekintettel a szövegek (változó) kulturális kontextusaira és jelentésteremtő nyelvi mozzanataira. A hermeneutikai szemléletmód érvényesítésén túl a retorikai olvasás (nemzetközi) praxisában nyert belátások alkalmazása kellő módszertani alapot nyújt az órákon elvégzendő közös munkához. A szemináriumok oktatói saját, megkülönböztethető értelmezői távlatukból elmélyítik a történeti szemléletmódot, és kísérletet tesznek a vizsgálódás körébe vont beszédmódok, illetve művek közti hatásösszefüggések feltárására.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
A magyar irodalom történetei, főszerk. SZEGEDY-MASZÁK Mihály, Gondolat, Budapest, 2007. ISBN 978 963 009 6
Magyar irodalom, főszerk. GINTLI Tibor, Akadémiai, Budapest, 2010. ISBN 978 963 05 89499
Kocsi-út az éjszakában, szerk. FŰZFA Balázs, Esti kérdés, szerk. FŰZFA Balázs, Hajnali részegség, szerk. FŰZFA Balázs, Szombathely, Savaria University Press 2011.
ISBN 978 963 98892 81 2; 2009. ISBN 978 963 9882 35 5; 2010. ISBN 978 963 9882 58 4
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Rendelkezik a magyar nyelv és irodalom tanításának a Nemzeti alaptantervben és kerettantervben meghatározott ismeretanyagához szükséges korszerű nyelv- &eac
ute;s irodalomtudományi, társtudományi, valamint anyanyelv- és irodalompedagógiai ismeretekkel.
Ismeri a modern irodalom- és nyelvtudomány alapjait, tudományos módszereit azirodalomtörténet-írás, a korszakolás, a szövegfeldolgozás, valamint a nyelvi elemzés terén.
Ismeri az irodalmi művek értelmezésének többféle tudományos eljárását, az irodalmi
műnemek és a legfontosabb műfajok leírására és értelmezésére használt fogalmakat.
b) képességei
Képes a tudás tantervi és tanulási területi összefüggésekbe ágyazására, elősegíteni a tanulók tudományos fogalmainak, fogalomrendszereinek fejlődését, megismertetni a tudományterület értékeit és kutatási eljárásait; képes az elsajátított tudás alkalmazásához
szükséges készségek kialakítására a tanulókban.
Képes magát szakszerűen kifejezni, szóban és írásban, valamint szaktárgyi, szakmódszertani kompetenciáit adaptív és kreatív módon alkalmazni az anyanyelvi, illetve az irodalmi nevelés folyamatában.
Rendelkezik az egyéni, a közösségi sajátosságokhoz igazodó, a megértő műélvezetet, valamint a közösségi interpretációt, a szóbeli és az írásbeli nyelvi fejlesztést, az anyanyelvi,
illetve irodalmi ismeretbővítést támogató szakmódszertani felkészültséggel.
c) attitűdje
d) autonómiája és felelőssége
Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel a nyelvtudomány és az irodalomtudomány területén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.