Tantárgy adatlapja
Az előadáson a hallgatók megismerkednek a műemlékvédelem történetével (különös tekintettel Magyarországra) a kezdetektől a XIX-XX. századi törekvéseken át a legújabb irányzatokig. A félév második felében egyes műemlékvédelmi problémákról esik szó, mint a műemléki kutatás, épületrégészet, romkonzerválás, rekonstrukció és hitelesség, a műemléki környezet, ipari műemlékek, a közelmúlt védendő öröksége, a műemlék komplex védelme, törvényi szabályozás.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Riegl, Alois: A modern műemlékkultusz lényege és kialakulása, in: uő: Művészettörténeti tanulmányok. Balassi, Budapest, 1999. 7-47.
A magyar műemlékvédelem korszakai. Tanulmányok. Szerk.: Bardoly István - Haris Andrea (Művészettörténet - Műemlékvédelem IX), Országos Műemlékvédelmi Hivatal, Budapest, 1996.
A műemlékvédelem Magyarországon. Szerk.: Császár László. Képzőművészeti Alap, Budapest, 1984.
Karták könyve. Szerk.: Román András. ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság, Budapest, 2002
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Rendelkezik muzeológiai és műemlékvédelmi alapismeretekkel.
Ismeri az elméleti problémafelvetés és problémamegoldás hagyományos és mai változatait, és jártasságot szerez a problémák szakszerű kezelésének gyakorlataiban.
A hallgató elsajátítja az épített örökség védelmének történetével kapcsolatos ismereteket.
b) képességei
Képes az informatikai ismeretek felhasználói szintű alkalmazására a szövegfeldolgozás, a szövegelemzés és -értelmezés, valamint a kritikai elsajátítás terén.
Képes művelődési, művészeti és műemlékvédelmi intézményekben, kutatóintézetekben, az igazgatás területén, oktatási és ismeretterjesztési fórumokon, a tömegkommunikációban a kultúrakutatáshoz kapcsolódó feladatkörök ellátására, akár középvezetői szinten is.
Képes a felmerülő történeti problémák megoldását célzó kutatási hipotézisek megfogalmazására.
Képes a kutatás állásának kritikai áttekintésére.
c) attitűdje
Közvetíti az elsajátított kulturális értékeket.
Egy számára újszerű kérdéskörben is képes tájékozódni, információkat szerezni, látókörét bővíteni, véleményét ennek megfelelően körültekintően kialakítani és kifejezni.
d) autonómiája és felelőssége
Fontosnak tartja a párbeszédet és az együttműködést a különböző felfogású társadalmi csoportok között.
Felelősséget vállal akár szóban, akár írásban megfogalmazott véleményéért, közéleti és tudományos téren is.
Mint a magyar és egyetemes műkincs- és műemlékállomány szakértője, felelősséget érez érte, és fellép annak teljes és hamisítatlan állapotban történő fennmaradása érdekében.