Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Műfaj-, eszme- és hatástörténet 1. (A klasszikus modern magyar irodalom)
Tárgy kódja: BMLMI08300M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Ujváryné dr. Császtvay Tünde Marianna
Tárgyleírás:

A kurzus jellemzően a huszadik századi modern magyar- és világirodalom első paradigmatikus időszakának, a klasszikus modernségre jellemző lírai, prózai és drámai műalkotásaira, az adott időszak jellemző beszédmódjaira, műfaji módosulásaira koncentrál. A tanegység a részdiszciplínának megfelelően áttekinti az adott periódus magyar irodalmára vonatkozó különböző korszakolási elképzeléseket, az irodalmi kánon(ok) alakulásait. Bemutatja az irodalmi élet változásait, a meghatározó műfajok átrendeződéseit, a főbb szerzők életművét, összefüggésben az európai típusú irodalmakkal. Történeti, művelődéstörténeti kontextust és irodalomelméleti szempontokat kínál az egyes művek értelmezésének hátteréhez. Áttekintést ad a recepciótörténetről, ismertetve a főbb fogalmak kontextusait és újabb megítélésüket.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

DOBOS István, Az én színrevitele. Önéletírás a XX. századi magyar irodalomban, Balassi, Bp., 2005. ISBN 963-506-613-9

RADNÓTI ZSUZSA, LÁZADÓ DRAMATURGIÁK, BP., PALATINUS, 2003. ISBN 963-9487-15-5

BÉNYEI TAMÁS, APOKRIF IRATOK. MÁGIKUS REALISTA REGÉNYEKRŐL, DEBRECEN, KOSSUTH, 1997. ISBN 963-472-209-1

NŐ, TÜKÖR, ÍRÁS: ÉRTELMEZÉSEK A 20. SZÁZAD ELSŐ FELÉNEK NŐI IRODALMÁRÓL, SZERK. VARGA VIRÁG, ZSÁVOLYA ZOLTÁN, BP., RÁCIÓ, 2009. ISBN 978-963-9605-73-2

„EGY CSONK MARADHAT” TANULMÁNYOK AZ 1920-AS ÉVEK MAGYAR IRODALMÁRÓL, SZERK. HANSÁGI ÁGNES, HERMANN Zoltán, HORVÁTH Csaba, SZITÁR Katalin, TÖRÖK Lajos, Bp., Ráció, 2004.

ISBN 963-86272-7-1

Horváth, Zsuzsa. 2011. “Rhetoric of Literary Genres in a Novel by Margit Kaffka.”

Gender Perspectives on Hu

ngarian and Finnish Culture. Proceedings of the Workshop

Gender Issues in Contemporary Finno-ugric Cultures. University of Groningen, June 3-

4, 2010. Ed. Hanneke Boode and Edit Zsadányi. Maastricht: Shaker: 79-86. ISBN 9789042304109

Literary Canons: National and International 16. /Studies in modern philology, Mihály Szegedy-Maszák, Akadémiai, 2001. Michigani University ISBN 9630577852, 9630577852

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.

Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

b) képességei

A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.

Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

magyar nyelv és irodalom BMLB-XMA mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe