Tantárgy adatlapja
A kurzus jellemzően a huszadik századi modern magyar- és világirodalom második paradigmatikus időszakának, a későmodernségnek a jellemző lírai, prózai és drámai műalkotásaira, az adott időszak jellemző beszédmódjaira, műfaji módosulásaira koncentrál. A tanegység a részdiszciplínának megfelelően áttekinti az adott periódus magyar irodalmára vonatkozó különböző korszakolási elképzeléseket, az irodalmi kánon(ok) alakulásait. Bemutatja az irodalmi élet változásait, a meghatározó műfajok átrendeződéseit, a főbb szerzők életművét, összefüggésben az európai típusú irodalmakkal. Történeti, művelődéstörténeti kontextust és irodalomelméleti szempontokat kínál az egyes művek értelmezésének hátteréhez. Áttekintést ad a recepciótörténetről, ismertetve a főbb fogalmak kontextusait és újabb megítélésüket.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
SZEGEDY-MASZÁK Mihály, „Minta a szőnyegen” A műértelmezés esélyei, Budapest, Balassi, 1995. ISBN 963 506 057 2
TVERDOTA György, Zord bűnös vagyok, azt hiszem. József Attila kései költészete, Pécs, Pannonia Könyvek, 2010. ISBN 978963 9893 33 7
Hans-Robert JAUSS, Recepcióelmélet – esztétikai tapasztalat – irodalmi hermeneutika, Budapest, Osiris, 1997. ISBN 963 379 299 1
BÓKAY Antal, Irodalomtudomány modern és a posztmodern korban, Budapest, Osiris, 1997. ISBN 963 379 220 7
Irodalmi kánon és kanonizáció, szerk. ROHONYI Zoltán, Bp., Osiris, 2001. ISBN 963389099 3
Literary Canons: National and International 16. /Studies in modern philology, Mihály Szegedy-Maszák, Akadémiai, 2001 Michigani University ISBN 9630577852, 9630577852
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakít
ásához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
A tanegység elvégzése után a hallgató tájékozott lesz a régi magyarországi történetírás műfajainak, jellegzetességeinek, az irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak kérdéskörében.
Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel megismeri e műfajok szövegtípusainak, történeti folyamatainak fő sajátosságait.
Tájékozott lesz az e műfajokhoz kapcsolódó szövegek és kulturális jelenségek irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.
b) képességei
A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz értelmezni a történetírás körébe tartozó szövegek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint az irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.
A téma jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban lesz képes írni és beszélni.
Képes lesz e műfajok szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.