Tárgy neve: Nagy-Britannia alkotmányos rendszere és társadalma
Tárgy kódja: BBNNT18400
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Karáth Tamás László

A kurzus nem történelmi jellegű, elsősorban a kortárs brit társadalom bemutatására, politikai, társadalmi, kulturális intézményrendszerének áttekintésére, legfontosabb hagyományainak megismertetésére törekszik. Ezen belül külön hangsúlyt kap a magyar viszonyokkal való összehasonlítás és szembeállítás.

Főbb témakörök: Nagy-Britannia társadalmi földrajza, a tagországok és a régiók. Centralizáció kontra regionalizmus: a skót, walesi, északír autonómiák kibontakozása az 1990-es évek óta. Alkotmányos monarchia írott alkotmány nélkül: a korona és a parlament viszonya. Az alsóház és a felsőház viszonya. A brit választási rendszer (first-past-the-post) és a brit pártrendszer összefüggései. A konzervatív párt átalakulása Margaret Thatcher vezetése alatt és után. Tony Blair és az „Új Munkáspárt” 1997 után. A brit társadalom sajátosságai: osztályok, identitások, kisebbségek. Az Európán kívüli kisebbségek helyzete, problémái, a bevándorláshoz való viszony. Nagy-Britannia viszonya az Európai Unióhoz és az „euroszkepticizmus”. A brit oktatási rendszer sajátosságai. A vallás szerepe a mai brit társadalomban.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

PINTÉR Károly, Introduction to Britain. A textbook for students of English, Piliscsaba, PPKE, 2007. ISBN 978-963-9206-44-1

EGEDY Gergely, Nagy-Britannia története – A rövid XX. század, Budapest, Kossuth, 2011. ISBN 978-963-0966535

Ajánlott irodalom:

OAKLAND, John, British civilization. An introduction, London, Routledge, 1991, ISBN 978-041-5064-75-0

O’DRISCOLL, James, Britain. The country and its people, Oxford, Oxford University Press, 1995. ISBN 978-019-4324-29-8

BLAIR, Tony, Új-Britannia – ahogy én képzelem, Pécs, Alexandra, 2004. ISBN 963368

711X

ARDAY Lajos, Az Egyesült Királyság és Magyarország, Budapest, Mundus, 2005. ISBN 963-9501-40-9

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK