Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Nagy-Britannia alkotmányos rendszere és társadalma
Tárgy kódja: BBNNT18400
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Karáth Tamás László
Tárgyleírás:

A kurzus nem történelmi jellegű, elsősorban a kortárs brit társadalom bemutatására, politikai, társadalmi, kulturális intézményrendszerének áttekintésére, legfontosabb hagyományainak megismertetésére törekszik. Ezen belül külön hangsúlyt kap a magyar viszonyokkal való összehasonlítás és szembeállítás.

Főbb témakörök: Nagy-Britannia társadalmi földrajza, a tagországok és a régiók. Centralizáció kontra regionalizmus: a skót, walesi, északír autonómiák kibontakozása az 1990-es évek óta. Alkotmányos monarchia írott alkotmány nélkül: a korona és a parlament viszonya. Az alsóház és a felsőház viszonya. A brit választási rendszer (first-past-the-post) és a brit pártrendszer összefüggései. A konzervatív párt átalakulása Margaret Thatcher vezetése alatt és után. Tony Blair és az „Új Munkáspárt” 1997 után. A brit társadalom sajátosságai: osztályok, identitások, kisebbségek. Az Európán kívüli kisebbségek helyzete, problémái, a bevándorláshoz való viszony. Nagy-Britannia viszonya az Európai Unióhoz és az „euroszkepticizmus”. A brit oktatási rendszer sajátosságai. A vallás szerepe a mai brit társadalomban.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

PINTÉR Károly, Introduction to Britain. A textbook for students of English, Piliscsaba, PPKE, 2007. ISBN 978-963-9206-44-1

EGEDY Gergely, Nagy-Britannia története – A rövid XX. század, Budapest, Kossuth, 2011. ISBN 978-963-0966535

Ajánlott irodalom:

OAKLAND, John, British civilization. An introduction, London, Routledge, 1991, ISBN 978-041-5064-75-0

O’DRISCOLL, James, Britain. The country and its people, Oxford, Oxford University Press, 1995. ISBN 978-019-4324-29-8

BLAIR, Tony, Új-Britannia – ahogy én képzelem, Pécs, Alexandra, 2004. ISBN 963368

711X

ARDAY Lajos, Az Egyesült Királyság és Magyarország, Budapest, Mundus, 2005. ISBN 963-9501-40-9

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.

Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.

b) képességei

Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.

Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.

c) attitűdje

Képviseli a magyar és az európai identitás vallási és társadalmi, történeti és jelenkori sokszínűségét.

Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.

d) autonómiája és felelőssége

Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel a szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.

Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe