Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Nagy nyelvi modellek
Tárgy kódja: BT-IMI-0010
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/15
Kreditérték: 5
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Horváth András
Tárgyleírás:

Tantárgyleírás: az elsajátítandó ismeretanyag tömör, ugyanakkor informáló leírása:
A tárgy célja, hogy a jelenleg elérhető nagy nyelvi modellek alapvető felépítésével és működésével megismertessék a hallgatókat. A kurzus érinti az előfeldolgozás problémáját és szerepét, illetve a módszerek paramétereit és paraméterezhetőségét. A kurzusnak szerves része ezen eszközökön feladatok végzése.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
David Foster, Generative Deep Learning: Teaching Machines To Paint, Write, Compose, and Play, O'Really, 2023, ISBN 1098134184
L. Ashok Kuma and D. Karthika Renuka: Deep Learning Approach for Natural Language Processing, Speech, and Computer Vision: Techniques and Use Cases, CRC Press, BOBWZP%FFP, 2023.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri az nagy nyelvi modelleken alapuló mesterséges intelligencia eszközök alapvető felépítését, lehetőségeit és korlátait.
Ismeri az alapvető nyelvtechnológiai eszközöket, illetve matematikai logikai alapokat a komplex nyelvi modellek megértéséhez
b) képesség
Képes helytálló szakmai véleményt megfogalmazni a nyelvi modellek alapvető komponenseit és használatát illetően.
A szakterület más képviselőivel, valamint mesterséges intelligencia alkalmazási területének képviselőivel képes szakmai kooperációra. Megérti az alkalmazás követelményeit és megoldási javaslatát el tudja magyarázni.
A megfelelő szakirodalom segítségével képes a szakma fejlődésével lépést tartani, új megoldásokat és szolgáltatásokat megismerni és munkája során alkalmazni.
Készségszinten tudja használni rutinproblémákra és komplex problémákra a nyelvi modelleken alapuló mesterséges intelligencia eszközöket.
c) attitűd
Nyitott és elkötelezett önművelésre, önfejlesztésre az egyéni tudás és ismeret elmélyítésére és bővítésére szakterületén.
Munkája során törekszik új technológiák megismerésére és igénybe vételére, a megoldandó feladat igényeihez igazodva
Munkáját kreatívan, rugalmasan végzi, a megoldandó problémákat felismeri és analizálja és azokat tapasztalataira és módszerességre építve oldja meg.
d) autonómia és felelősség
Alkalmas csoportban, egy-egy részprobléma megoldására, vagy részterület szakértőjeként a csoport munkájában részt venni. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

mesterséges intelligencia alkalmazásai BSLB-XMIA szakirányú továbbképzés Levelező magyar 2 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe