Tárgy neve: Német nemzetiségi néprajzi ismeretek az óvodában
Tárgy kódja: BBNTN11300
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Dr. Juhász Márta Klára

Elsajátítandó ismeretanyag:

A magyarországi németek néprajza: tárgyi emlékek, szellemi kultúra; a német parasztház és udvar jellegzetességei, a falusi életforma; a népviselet, az egyes ruhadarabok megnevezése, néhány jellemző népviselet konkrét bemutatása, leírása; a magyarországi németség tipikus ételei

Az őszi népszokások: a búcsú fogalma, ünneplése, szüret, Katalin-, ill. Márton-nap; a téli népszokások: András- és Barbara-nap, Mikulás és Luca-nap, advent, karácsonytól szilveszterig és újévig¸a tavasz ünnepei: farsang, húsvét, pünkösd; nyári népszokások: János- és Mária-nap, betakarítás (Péter-Pál); esküvői szokások.

Kialakítandó kompetenciák:

A hallgatóknak el kell sajátítaniuk a nemzetiségi identitás kialakításához és megőrzéséhez szükséges ismeretanyagot, gyakorlati képességeket, jártasságokat, valamint a tantárgy speciális szakszókincsét. Képessé kell válniuk arra, hogy kialakítsák, ill. megerősítsék a kisgyermekek nemzetiségi öntudatát a megismert tartalmak alapján.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező szakirodalom:

1.    Márkus Éva, Zur Volkskunde der Ungarndeutschen, Trezor, 2010

2.    Árkossy Katalin (et al.), Ungarndeutsche Minderheitenkunde, Budapest, ELTE Bölcsész Konzorcium, 2006, p. 385-424., ISBN 963-9704-89-X

3.    Manherz, Karl, Wild, Katharina, Zur Sprache und Volkskultur der Ungarndeutschen, Budapest, ELTE Germanistisches Institut 2002, p. 86-154., ISBN 963-463-573-3

Ajánlott szakirodalom:

1.      Manherz, Karl, Volkstrachten der Ungarndeutschen, Budapest, Pytheas, 2000, ISBN 963-463-332-3

2.      Wild, Katharina, Großmutters Küche, Budapest, Pytheas, 1998, ISBN 963-03-5782-8

3.   Frank Gábor (et al. ) (szerk. ), Geschichte und Gegenwart, Brauchtum und Sprache, Budapest, LdU, 2001

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a)    tudása

- Nemzetiségi szakirányon magas szintű (C1) idegen nyelvi kompetenciákkal rendelkezik.

- Megismeri a tanulmányozott célnyelv kultúráját, történelmét, irodalmát.

- Ismeri a nemzetiség történelmét, hagyományait, irodalmát és kultúráját, civil szervezeteit.

b)    képességei

- Elkötelezett a különböző kultúrák megbecsülése iránt, törekszik az együttműködésre, kölcsönösségre, asszertivitásra, segítő kommunikációra.

- Népismereti, nemzetiségi tartalmak közvetítésére alkalmazni tudja e tartalmak 3–7 éves korban történő elsajátíttatásának korszerű módszertani lehetőségeit.

Nincs megjeleníthető adat