Tárgy neve: Nemzetek és államképződés a 19/20. században
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Fejérdy Gergely Róbert

A nagy francia forradalmat követő két évszázadot meghatározta a politikai és területi alapon szerveződő európai nemzetállamok kialakulása. Szintén meghatározó szerepet kaptak a nagy gyarmatbirodalmak, a kialakuló globalizáción alapuló világrend. A 19. és 20. század folyamán ennek következményeként számos forradalom és háború gyújtópontját képezték az Európai és Európán kívüli konfliktusok. A kurzus tárgyalja a két évszázadot meghatározó ideológiai irányzatokat, a liberalizmust, konzervativizmust és szocializmust, ezek politikát, társadalmat és gazdaságot érintő hatásait. Ennek tükrében pedig értelmezi a történttudomány által kidolgozott válaszokat a két évszázad kérdéseire.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Berberoglu, Berch, Globalization of Capital and the Nation State: Imperialism, Class Struggle, adn the State in the Age of Global Capitalism. Rowman & Littlefield Publishers. 2003.

Abernethy B. David, The Dynamics of Global Dominance: Europen Oversear Empire, 1415 – 1980. Yale University Press, 2000

Winter Jay, Remembering War: The Great War between Memory and Histroy in the 20th Century. Yale University Press. 2006.

Gilbert, Martin, Histroy of the Twentieth Century: The concise Edition. William Morrow Paperbacks; Reprint edition. 2002

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

- A XIX. századi politika és ideológiatörténeti ismeretek bővítése.

a)  képességei

- Elemzési készség-fejlesztés.

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK