Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja, hogy bevezetést nyújtson a nemzetközi kapcsolatok területén alapvetőnek tartott szakszövegek értelmező olvasásába. A hallgatók a szövegek olvasása és elemzése révén sajátítják el az elméleti összefüggéseket és a tudományos terminológiát.
A hallgatók megismerkednek a nemzetközi politikaelmélet fejlődését meghatározó alapvető irányzatok szövegeivel (realizmus, institucionalizmus, neorealizmus stb). A tantárgy kitér a fontosabb világrendszer-elméletek jellemzésére. Külön hangsúly kerül a hidegháború-értelmezések felvázolására, valamint a hidegháború utáni nemzetközi rendszer dinamikájának, a globalizációval és az európai integrációval kapcsolatos elméletek, valamint az amerikai hegemónia dilemmáinak bemutatására. A hallgatók megismerkednek Fukuyama „történelem végével” kapcsolatos felfogásával, a Huntington-féle civilizációs-paradigma főbb állításaival, valamint a körülötte kialakult vita elemeivel. A kurzus foglalkozik a hidegháború utáni nemzetközi rendszert leíró „új” nemzetközi politikai gazdaságtan változataival.
A kurzus módszertanilag olvasószeminárium, amely a kérdéskört tárgyaló alapvető szakirodalom feldolgozására épül.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Fukuyama, Francis (1992): The End of History and the Last Man. Penguin Books. London. (Fukuyama, Francis (1994): A történelem vége és az utolsó ember. Európa. Budapest.) ISBN 978-0743284554
Gilpin, Robert (1987): The Political Economy of International Relations. Princeton University Press. Princeton. ISBN 9780691022628
Huntington, Samuel P. (1996): The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order. Touchstone Books. New York. (Huntington, Samuel P. (1998): A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása. Európa. Budapest.) ISBN 0-684-811-642
https://msuweb.mo
ntclair.edu/~lebelp/1993SamuelPHuntingtonTheClashOfCivilizationsAndTheRemakingofWorldOrder.pdf
Jean-Marc Ferry-Paul Thibaud (2006): Vita Európáról. L’Harmattan. Budapest. ISBN 9789637343735
Zbigniew Brzezinski (2013): Stratégiai vízió. Antall József Tudásközpont. Budapest. ISBN 9789638748621
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a nemzetközi kapcsolatok elméletének legfontosabb paradigmáit, és tájékozott az egyes elméleti irányzatok közötti vitákkal kapcsolatban.
Tájékozott a 21. századi legjelentősebb világpolitikai konfliktusok és válságok összefüggésrendszerében.
Ismeri a világ főbb civilizációinak, kultúrkörének és a nagy világvallásoknak a sajátosságait.
Ismerik a nemzetközi kapcsolatokat formáló legfontosabb elméleti megközelítéseket.
Ismerik a globalizációt és az európai integrációt értelmező legfontosabb elméleti megközelítéseket.
Ismerik a posztbipoláris világrenddel kapcsolatos legfontosabb elméleti megközelítéseket.
Ismerik az Amerikai hegemóniával kapcsolatos főbb elméleti megközelítéseket.
b) képességei
Képes a megszerzett interdiszciplináris ismeretek birtokában egy adott világpolitikai konfliktus és válság külpolitikai elemzésére.
Képes bekapcsolódni szakterületének nemzetközi kutatási projektjeibe, valamint ilyen projektek pályázati munkáiba.
Képesek a globalizációval kapcsolatos legfontosabb elméletek értelmezésére.
Képesek az európai integrációval kapcsolatos legfontosabb elméletek értelmezésére.
Képesek a posztbipoláris világgal és az amerikai hegemóniával kapcsolatos főbb elméletek értelmezésére.
c) attitűdje
Nyitott és befogadó szakterületének a legkülönfélébb nemzetközi kutatási eredményei iránt, és elkötelezett az általa hasznosnak ítélt új tudáselemek hazai megismertetése mellett.
d) autonómiája és felelőssége