Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Nemzetközi pénzügyek
Tárgy kódja: BBNNT01800
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szigetvári Tamás
Tárgyleírás:

 

A tárgy célja a nemzetközi pénzügyi-valutáris rendszer összefüggéseinek bemutatása, melynek megértése megkerülhetetlen nem csupán az üzleti, hanem a külpolitikai döntéshozatalban is.

A félév során először a nemzetközi pénzügyi rendszer történeti fejlődését vizsgáljuk, majd kiemelten foglalkozunk az elmúlt évtizedeket jellemző pénzügyi válságok kérdéseivel. Ezt követően áttekintjük, milyen lehetőségei vannak a nemzeti gazdaságpolitikának a válságok kivédésére. A kurzus második felében az európai monetáris integráció kérdéseit vitatjuk meg, majd zárásként a nemzetközi pénzügyi rendszer aktuális kérdéseit tárgyaljuk.

 

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

CSÁKI György, A nemzetközi gazdaságtan és a világgazdaságtan alapjai, Budapest, Napvilág Kiadó, 2008. ISBN 978-963-9697-31-7

DARVAS Zsolt és SZAPÁRY György, Az euróövezet bõvítése és euróbevezetési stratégiák, Közgazdasági Szemle, 2008. 55 (10), p. 833–873.

GYŐRFFY Dóra, Szép új világ Amerikában: az állam álmai és a válság valósága, Pénzügyi Szemle, 2009. 54 (2-3), p. 318-338.

LÁMFALUSSY Sándor, Pénzügyi válságok a fejlődő országokban, Budapest, Akadémiai Kiadó, 2008. ISBN 978-963-05-8585-9

Ajánlott irodalom:

BÁGER Gusztáv, Magyarország integrációja a nemzetközi pénzügyi intézményekbe, Budapest, Akadémiai Kiadó, 2011. ISBN 978-963-05-8991-8

 

span>

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a magyar és egyetemes politikai, gazdasági, kulturális jelenségek általánosan elfogadott tendenciái, jellemzői, adatai körében.

Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.

b) képességei

Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.

Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.

c) attitűdje

d) autonómiája és felelőssége

A szakmai kérdések megválaszolása, a problémák megoldása önállóan vagy másokkal való kooperációban történik a felelősség egyéni vállalásával, és a szakma etikai normáinak betartásával.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
politikatudományok BANT-XPT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe