Tantárgy adatlapja
Az előadások keretében áttekintjük a hazai különböző típusú régészeti kutatásokat, azok fogalomrendszerét. Tisztázzuk a szakfelügyelet, az ERD - próbafeltárás, a megelőző feltárás, a tervásatás, a műszeres lelőhelyfelderítés közötti gyakorlati és jogi különbségeket. Ezt követően az egyes feltárási környezetek jellemzőit tekintjük át, mint pl. megelőző feltárások városban, külterületen, avagy történeti épületek kutatásával együtt végzett régészeti feltárás, felszínre kerülő leletanyag sorsa.
A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Benkő Elek, Kovács Gyöngyi (szerk.): A középkor és a koraújkor régészete Magyarországon I-II. MTA Régészeti Intézete, Budapest, 2010. (953. ps.) ISBN 978 963 7391965.
Kő kövön I-II. Dávid Ferenc 73. születésnapjára. Vince, Budapest, 2013. (1296. ps.) ISBN 978 963 3030448.
Visy Zsolt (főszerk.): Magyar régészet az ezredfordulón. Teleki László Alapítvány, Budapest, 2003. (496. p.) ISBN 9638629185.
Ajánlott irodalom:
Régészeti Kézikönyv. Szerkesztők: Gróf Péter, Horváth Ferenc, Kulcsár Valéria, F. Romhányi Beatrix, Tari Edit, T. Biró Katalin. Főszerkesztő: Müller Róbert. Kiadja a Magyar Régész Szövetség. Budapest 2011.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Átfogó ismeretekkel rendelkezik legalább két régészeti korszakról, vagy szakterületről.
Jó ismeretekkel rendelke
zik tudományterületének és határtudományainak jellemző kutatási kérdéseit, elemzési és értelmezési módszereit illetően.
Átfogó ismeretekkel rendelkezik szakterületének hagyományos és elektronikus forrásairól, publikációiról, adatbázisairól és bibliográfiáiról.
A hallgatók elsajátítják a megismert példákon keresztül az ásatásokon alkalmazott különféle módszereket, és ezáltal megszerzik azon ismereteket, amelyeket önálló munkavégzésük során alkalmazni fognak.
b) képességei
Képes a magyar és idegen nyelvű szakirodalom folyamatos követésére.
Saját szakterületén képes a kulturális jelenségek és folyamatok elemzésére, az egymással kapcsolatban álló, és egymásra épülő közösségek és társadalmak megformálódásának és működésének kritikai értelmezésére.
Képes kritikusan elemezni a magyar és európai identitás múltbeli előzményeit és a múltképek jelenben gyökerező konstrukcióit.
A régészeti kutatás módszertanának megismerése, a terepi munka során ezeket a módszereket már célzottan próbálhatja ki.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a kulturális jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Igénye van az Európán kívüli kultúrákra vonatkozó ismereteinek továbbfejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
Tudatosan reflektál saját történeti, kulturális beágyazottságára.
Felelős európaiként képviseli szakmai és szellemi identitását.
Munkája során kezdeményezi a nemzetközi szakmai közösségekkel, vitapartnerekkel való kooperációt.
Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben.
Felelősen képviseli azon módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.
Képviseli saját tudományos felismeréseit, eredményeit.
span>