Tantárgy adatlapja
Az előadás célja a hallgatóság bevezetése az ókori görög művészet történetébe, amely a mai napig is a nyugati művészeti kultúra alapvető viszonyítási pontja. A Kr.e. VIII. és I. század között kibontakozott, minden későbbi klasszicizmus alapját képező művészeti kultúra megismerése során hallgatóink a művészettörténet alapvető fogalmaival és problémáival is megismerkednek (a források kritikai értelmezésével és szembesítésével a tárgyi emlékanyaggal; a mesteregyéniség meghatározásának problémájával; a stíluskritikai elemzés módszerével és annak korlátaival, a stíluson alapuló kronológiai meghatározás módszerével; a nagyszobrászat alapvető problémáival). Az előadásokon tanultakat igyekszünk a közvetlen műelemzéssel is megalapozni, amelyre most már nem csak a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteményének eredeti tárgyakat felvonultató állandó kiállítása ad lehetőséget, hanem a múzeum két gipszmásolat-gyűjteménye is, ahol a leghíresebb görög szobrok pontos és élethű másolatai között is tartunk órákat (elsősorban a Szabolcs utcai Tanulmányi Látványraktárban).
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Németh Gy. – Ritoók Zs. – Sarkady J. – Szilágyi J. Gy.: Görög művelődéstörténet. Osiris Kiadó Budapest, 2006. ISBN 9633898722. (A művészettörténetre vonatkozó fejezetek).
Castiglione L. : Hellénisztikus művészet. Corvina Kiadó, Egyetemi Könyvtár sorozat, Budapest, 1996. (több kiadásban is).
P. Waren: Az égei civilizációk. Helikon Kiadó, Budapest, 1989.
Szilágyi J. Gy.: Antik művészet. Vezető az Antik Gyűjtemény állandó kiállításához (Szépművészeti Múzeum, Budapest 2003) – I. és II. terem
M. Robertson: A History of Greek Art. Cambridge, 1975.
Azoknak
az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Megismerkedik az ókori görög művészet stíluskorszakaival, legfontosabb műveivel és a hozzájuk kapcsolódó historiográfiai hagyománnyal.
Megismerkedik a régi korok művészetének kutatásában használt módszerek lényegével, lehetőségeivel és korlátaival (régészeti módszerek, írott források értelmezése, kópiakritika, stíluskritika).
b) képességei
A kurzusnak szerepe van a kritikai gondolkodás fejlesztésében, az általános műveltség közhelyeinek felülvizsgálata révén.
A hallgató betekintést nyer alapvető művészettörténeti módszerekbe, azok korlátait is megismerve.