Tantárgy adatlapja
Az Ókori római művészet előadást kiegészítő szeminárium célja, hogy a hallgatókat egy-egy önálló feladat – műelemzés vagy résztéma kidolgozása – révén vezesse be a praerómai és római Itália ill. a római birodalom művészetének történetébe. A félév során minden hallgató választ egy témát (egy ismert antik művet, az antik Róma egy fontos emlékét, vagy a Szépművészeti Múzeum állandó antik kiállításának egyik darabját), amelyet önállóan megfigyel, leír, elemez, és a hozzá kapcsolódó szakirodalom alapján elhelyez a korszak történetében.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
J. Reich: Az ősi Itália (A múlt születése sorozat), Budapest 1987.
M. Pallottino: Az etruszkok, Budapest 1980.
Castiglione L.: Római művészet, Budapest 1987 (vagy újabb kiadás)
R. Turcan, L'Art Romain, Paris 1995.
P. Zanker, Roman Art, Los Angeles 2010.
Szilágyi J. Gy.: Antik művészet. Vezető az Antik Gyűjtemény állandó kiállításához, Szépművészeti Múzeum, Budapest 2003, 79-177. o.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
A kurzus elsődleges feladata az előadáson a római művészetről tanultak elmélyítése egy-egy konkrét mű és probléma alaposabb megismerése révén.
b) képességei
A kurzus bevez
etést ad a művészettörténeti kutatás gyakorlatába, a könyvtári és internetes szakirodalom, adatbázisok használatához.
A résztéma önálló feldolgozása lehetőséget ad a hallgatónak saját kritikai szempontjai kialakítására.
Gyakorlatot szerez a szakmai prezentáció terén.