Tárgy neve: Összefüggő egyéni gyakorlat 2. történelem
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Dr. Gloviczki Zoltán

A tárgy célja

A gyakorlat a képzésben szerzett elméleti és gyakorlati ismeretekre épül. A tanárjelölt a gyakorlat során felkészül a korszerű pedagógiai munka teljességére, beleértve mindkét szaktárgyának tanítását, az osztályfőnöki munkát, a tanterv- és tankönyvkiválasztást, a tehetséggondozást, a felzárkóztatást, a közösségi nevelést, a pedagógiai program megalkotásában való részvételt.

A gyakorlatot a Tanárképző Tanszék kapcsolattartó oktatója által vezetett konzultáció kíséri a szemeszter során legalább három alkalommal.

A tárgy tematikája

Az összefüggő egyéni iskolai gyakorlat a képzésben szerzett elméleti ismeretekre és gyakorlati tapasztalatokra épülő, gyakorlatvezető mentor és felsőoktatási tanárképző szakember folyamatos irányítása mellett köznevelési intézményben, felnőttképzést folytató intézményben végzett gyakorlat. Az iskola és benne a tanár komplex oktatási-nevelési feladatrendszerének elsajátítása, illetve az iskolát körülvevő társadalmi, jogszabályi környezet, valamint a köznevelési intézményrendszer megismerése.

Területei: a szaktárgyak tanításával kapcsolatos tevékenységek, a szaktárgyak tanításán kívüli oktatási, nevelési alaptevékenységek, az iskola, mint szervezet és támogató rendszereinek megismerése.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom: nincs

Ajánlott irodalom:

Jáki Gábor: Tanárjelöltek és pályakezdő tanárok mentorálása az iskola világában. In: A mentorfelkészítés rendszere, próbája és szakterületi előkészítése. Szerk: M.Nádasi

Mária, Budapest, ELTE Eötvös Kiadó, 2011. ISBN 9789633120583

M.Nádasi Mária: Tanárjelöltek, pályakezdők, vezetőtanárok a tanárrá válás kritikus szakaszairól. Uo.

A gyakorlati pedagógia néhány alapkérdése. 6. kötet. Az iskolák belső világa. Szerk.: Golnhofer Erzsébet, Budapest, Bölcsész Konzorcium, 2006. ISBN 9639724068

osztatlan tanári képzés BONP-XTA12 osztatlan képzés Nappali magyar 12 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA11 osztatlan képzés Nappali magyar 11 félév BTK