Tantárgy adatlapja
A tárgy célja a modern politikai filozófia alapvető fogalmainak, problémáinak és érvrendszereinek bemutatása. Olyan témák kerülnek sorra, mint a nagy politikai ideológiák, a különféle szabadságkoncepciók vagy az újraelosztás és az igazságosság értelmezése körüli kortárs viták. A kurzusok keretében olyan résztémákkal is foglalkozunk, mint a hatalomelméletek, tömegelméletek, a totalitarizmusvita vagy a pluralizmus. A legfontosabb feldolgozott szerzők: Machiavelli, Hobbes, Locke, Montesquieu, Rousseau, Burke, Kant, Tocqueville, Marx, J.S. Mill, Arendt, Strauss, Rawls, Foucault, Hayek, Oakeshott.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Strauss, Leo – Joseph Cropsey: A politikai filozófia története I-II. Budapest, Európa, 1994.
Arendt, Hannah: A sivatag és az oázisok. Budapest, Gond– Palatinus, 2002.
Rawls, John: Az igazságosság elmélete. Budapest, Osiris, 1999.
Huoranszki Ferenc (szerk.): Modern politikai filozófia. Budapest, Osiris Kiadó – Láthatatlan Kollégium. 1998.
Manent, Pierre: Politikai filozófia felnőtteknek. A demokratikus társadalom látlelete. Budapest, 2003, Osiris.
Lánczi András: A XX. század politikai filozófiája. Budapest, Pallas Stúdió – Attraktor, 2000.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
A hallgató tájékozott a filozófiatörténet nagy korszakaiban és műveiben, illetve irányzataiban.
b) képességei
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutatására.