Tantárgy adatlapja
A tanegység célja, hogy felkészítse a hallgatókat az államvizsgára, illetve a szakdolgozat megírására. Mivel a számonkérés a tárgyak tükrében tudományterületekre és témákra szabdalt, a hallgatók nem szereznek jártasságot egy-egy nagyobb terület átfogó megismerésében, átlátásában, és az ezen kompetencia alapján elvárható gondolkodásban. Az alapvizsga célja, hogy az előre megadott témakörök alapján számonkérje az első 4 félév legfontosabb tudástartalmát, átfogó módon. Az alapvizsga tárgykörei megegyeznek az államvizsga tárgyköreivel, így elsősorban a politikai filozófia és politikai gondolkodás, a politikai szociológia, a politikai kultúra, a magyar politikai rendszer, illetve a politikai rendszerek összehasonlító elemzése tartozik ide.
A fentiek mellett az alapvizsga feladata az is, hogy számonkérje a társadalomtudományi módszerekben való kellő jártasságot is, melynek hiányában a szakdolgozat nem készíthető el megfelelő színvonalon. A hallgatók előre megismerhető tételek alapján készülnek fel az alapvizsgára, melynek sikeres elvégzése feltétele az államvizsgára bocsátásnak.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
GALLAI Sándor, TÖRÖK Gábor (szerk.), Politika és politikatudomány, Budapest, Aula, 2003. ISBN 963-947-847-4
GOODIN, Robert E., KLINGEMANN, Hans-Dieter (szerk.), A politikatudomány új kézikönyve, Budapest, Osiris, 2003. ISBN 963-389-522-7
ALMOND, Gabriel A., Összehasonlító politológia, Budapest, Osiris, 2006. ISBN 963-389-717-3
ENYEDI Zsolt, KÖRÖSÉNYI András, Pártok és pártrendszerek,. Budapest, Osiris, 2004. ISBN 978-963-389-637-2
KÖRÖSÉNYI András, TÓTH Csaba, TÖRÖK Gábor, A magyar politikai rendszer, Budapest, Osiris, 2007. ISBN 978-963-389-963-2
Aj&aa
cute;nlott irodalom:
FÁBIÁN György, KOVÁCS László Imre, Parlamenti választások az Európai Unió országaiban (1945–2002). Budapest, Osiris, 2004. ISBN 963-389-645-2
FISICHELLA, Domenico, A politikatudomány alapvonalai, Budapest, Osiris, 2004. ISBN 963-389605-3
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
A politika alapvető kérdéseinek, fogalmainak, klasszikus szerzőinek és irányzatainak ismerete.
A politika és a gazdaság közötti kapcsolat, a politikatudomány és a közgazdaságtan alapvető elméleteinek és elemzési módszereinek megértése.
A főbb nemzeti és nemzetközi társadalmi, politikai és gazdasági kérdések ismerete.
b) képesség
Képesség a politikai és gazdasági folyamatok és jelenségek komplex megértésére és magyarázatára, valamint etikai aspektusaik felismerésére.
Képesség a társadalmi, gazdasági és politikai problémák azonosítására, valamint a lehetséges válaszok értelmezésére, összehasonlítására és kritikai elemzésére.
Képesség klasszikus szerzők és kortárs gondolkodók műveinek értelmezésére.
c) attitűd
Fogékonyság az interdiszciplinaritás iránt és érzékenység az innovatív megközelítések iránt.
Képes az egyéni felelősségteljes munkavégzésre.
d) autonómia és felelősség
Önállóan dolgozik, eredményeit szakmailag megalapozott érvekkel támasztja alá.
Önállóan fejti ki nézeteit, kéréssel, előadással és az alternatívákra való nyitottsággal.