Tárgy neve: Post-Soviet Regimes
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dunajeva Jekatyerina Szergejevna

A kurzus a volt Szovjetunió utódállamaival és azok politikai és közjogi fejlődésével foglalkozik, különös tekintettel az 1991 utáni korszakra. Az órák során azonban szó lesz az előzményekről is – először a volt cári birodalom, majd a Szovjetunió politikai fejlődésének jellemző vonásairól, e fejlődés által meghatározott mentalitásról, a szokásokról és beidegződésekről. Ezt követi a rendszerváltás folyamatának bemutatása és az új független államok keletkezésének története. Sor kerül az egyes rendszerek közjogi és politikai elemzésére, a központosító elemek és a föderalista, autonomista, illetve regionális elemek kölcsönhatásának viszonyrendszerének bemutatására. Fontos kérdés még a modern nemzet- és nemzetállam-építés (különösen az ukrán és belorusz viszonylatban) aktuális fejleményeinek taglalása is. A végső cél egy olyan komplex posztszovjet Kelet-Európa kép elsajátítása a diákokkal, amely figyelembe veszi a térség bonyolult etnikai, regionális, kulturális és szociális összetételét.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
KRAUSZ Tamás (szerk.), Peresztrojka és tulajdonáthelyezés : tanulmányok és dokumentumok a rendszerváltás történetéből a Szovjetunióban, 1985-1991, Budapest, MRI, 2003. ISBN 963-7730-32-X
SZILÁGYI Ákos, Oroszország elrablása, Budapest, Helikon, 1999. ISBN 963-208-537-X
Ajánlott irodalom:
FONT Márta, KRAUSZ Tamás, NIEDERHAUSER Emil, SZVÁK Gyula, Oroszország története, Budapest, Maecenas, 1997. ISBN 963-8469-69-2
OBOLENSKY , Dimitri, A Bizánci Nemzetközösség : Kelet-Európa 500-1453, Budapest, Bizantinológiai Intézeti Alapítvány, 1999. ISBN 963-03-7390-4

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-INT mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
politikatudomány BMNT-IPO mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK