Tárgy neve: Postcolonialism and World System Theories
Az oktatás nyelve: angol
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dunajeva Jekatyerina Szergejevna

A tantárgy céljai a posztkoloniális elméletek teljeskörű megismerése, majd ezek az elméletek alkalmazása konkrét esettanulmányokon keresztül.

A kurzus során a hallgatók megtanulják a legfontosabb szakszavakat, mely bővítí a politológiai szaktudásukat és segíti a posztkoloniális elméletek megértését, alkalmazását. Hangsúlyt fektetünk arra is, hogy elhelyezzük a posztkolonializmust a társadalomtudományokban, megismerjük a posztkolonializmus meghatározó személyiségeket, hangsúlyt fektetve az orientalizmus fogalmára. Az esettanulmányok földrajzilag átfogó jellege több szempontból bemutatja a posztkolonializmus relevenciáját a múltban és a jelenben is.

A megszerzett ismeretek birtokában a hallgatók képesek lesznek kritikusan gondolkodni, a múlt szerepét analitikusan elemezni, hatalmi struktúrákat megállapítani és megviszgálni.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott

"mso-bidi-font-weight:normal">irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Schwarz, H. and Ray, S. (eds.) A Companion to Postcolonial Studies (Oxford: Blackwell, 2005)

Ashcroft, B., Griffiths, G., Tiffin, F. (eds.) The Postcolonial Studies Reader (London: Rotledge, 2003)

Mitchell, T. Colonising Egypt (Berkeley: University of California Press, 1988)

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    Tudása

A hallgatók megismerkednek a szakterület szókincsével, az adott szakterület összefüggéseivel, elméleteivel és terminológiával, valamint a hatalmi struktúrák meghatározó szerepéről az egyes jelenkori társadalmi egyenlőtlenségek megértésében, a posztkoloniális elméletek alkalmazásával.

b)   Képességei

A hallgatók képesek lesznek:

-       az adott szakterület ismeretrendszerét alkotó különböző elképzeléseket elemezni, összefüggéseit szintetizálni, és ennek alapján politikai tendenciákat értékelni

-       társadalmi egyenlőtlenségek és hatalomrendszer interdiszciplináris megközelítése

c)    Attitűdje

-          kreativitás és önállóság és módszertani tudatosság

-          Elkötelezett a minőségi munka iránt

-          Posztkolonializmussal és kolonializmussal kapcsolatos szakmai kérdések végiggondolása

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-INT mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK