Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Reprezentáció és udvari kultúra az újkorban
Tárgy kódja: BMNTÖ18500M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Őze Sándor
Tárgyleírás:

A kurzus a XVI. és XVIII. század közötti reprezentáció színtereit, az udvari kultúrát és az udvari társadalmat igyekszik bemutatni. Az európai rendi és abszolutista államok mellett fő hangsúlyt kap a három részre szakadt Magyarország három kultúrája, beleértve a világi és az egyházi szimbólumokat is. Az elit és a magaskultúra reprezentációja mellett szó esik majd a polgári eredetű értelmiségi körök, a kézművesek szerepvállalásáról, a rituális cselekményről, a térhasználatról.

 

 

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Burke, Peter: Népi kultúra a kora újkori Európában. Budapest, Századvég Kiadó-Hajnal István kör, 1991.

Színlelés és rejtőzködés. A kora újkori magyar politika szerepjátékai. Szerk.: G. Etényi Nóra – Horn Ildikó. Budapest, Transylvania Emlékeiért Tudományos Egyesület, L'Harmattan Kiadó, 2010.

Portré és imázs: politikai propaganda és reprezentáció a kora újkorban. Szerk.: G. Etényi Nóra – Horn Ildikó. Budapest, Transylvania Emlékeiért Tudományos Egyesület, L'Harmattan Kiadó, 2008.

Szabó Péter: Jelkép, rítus, udvari kultúra. Reprezentáció és politikai tekintély a kora újkori Magyarországon. Budapest, L’Harmattan, 2008.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

történelem BMNB-XTÖ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe