Tantárgy adatlapja
Tárgy neve: Resztoratív igazságszolgáltatás joggyakorlata
Tárgy kódja: BT-MAV-0070
Óraszám: N: 0/0/0, L: 20/0/0
Kreditérték: 5
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató:
Dr. Villám Péter
Tárgyleírás:
Európában különböző módon illesztették be a resztoratív (helyreállító) szemléletet a jogrendszerekbe és a gyakorlatba. A kurzus során a hallgatók megismerkedhetnek a resztoratív módszerek beágyazott, részben beágyazott illetve a független rendszereivel. A helyreállító szemlélet több megvalósítási modell keretében érvényesülhet. A keresztény eszmeiség és kultúra ugyancsak ismeri a konszenzuskeresés ezen formáit, amelyek Biblikus alapokhoz vezethetőek vissza. A magyar jogrendszer és igazságszolgáltatás többféle módszert tesz alkalmazhatóvá, jelenleg a Magyarországi gyakorlatban leginkább a mediáció (közvetítés) módszer honosodott meg.Tartalmi elemek: jogágak szerinti helyreállító szemlélet bemutatása; igazságszolgáltatás hivatásos és laikus szereplői; büntetés-végrehajtás szabályai; alternatív és helyreállító büntetés-végrehajtás gyakorlata Magyarországon (pártfogó felügyelet, közvetítői eljárás).
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
BORBÍRÓ ANDREA, GÖNCZÖL KATALIN, KEREZSI KLÁRA, LÉVAI MIKLÓS (Szerk.): Kriminológia, Wolters Kluwer, Budapest, 2016.
BÉRCES Viktor: A resztoratív igazságszolgáltatási koncepció érvényesülésének lehetőségei büntetőügyekben – különös tekintettel a mediációra és annak hazai szabályozására. Iustum Aequum Salutare V. 2009/3.
ÉLIÁS Eszter; GYENGÉNÉ NAGY Márta; JELES Judit; KISS Károly; KŐRÖS András; KRÉMER András: A bírósági közvetítésről – Mindenkinek. Budapest, HVG-ORAC, 2016.
FELLEGI Borbála: Helyreállító szemlélet a gyakorlatban: modellek Európában és Magyarországon. In: Prof. Dr. GÖNCZÖL Katalin (szerk.), A helyreállító igazságszolgáltatás európai jó gyakorlatai büntetőeljárásban Tanulmánykötet. Budapest, IRM 2010.
VILLÁM Péter: A büntetőeljárás alternatíváinak teológiai megalapozottsága, Büntető- és eljárásjogi szabályok a szentírás normarendszerének és a keresztény teológia alapelveinek összehasonlításában, PPKE JAK Budapest, 2020.
GÖRGÉNYI Ilona: Kártalanítás vagy jóvátétel. Magyar Kriminológiai Társaság, Kriminológiai Közlemények, 1993/48.
NAGY Ferenc: Jóvátétel - mint a konfliktusfeloldó büntető igazságszolgáltatás egyik formája. Magyar Kriminológiai Társaság, Kriminológiai Közlemények 1993/48.
KISS Anna: A közvetítői eljárásról. Országos Kriminológiai Intézet, Kriminológiai Tanulmányok 2006/43.
KISS Anna: Gondolatok a közvetítői eljárásról. Országos Kriminológiai Intézet, Kriminológiai Közlemények, 2007/64.
KERTÉSZ Tibor: A büntetőügyekben alkalmazott mediáció a mediátor szemszögéből. Országos Kriminológiai Intézet, Kriminológiai Közlemények, 2010/67.
SÁRINÉ SIMKÓ Ágnes (szerk.): Mediáció – közvetítői eljárások. Budapest, HVG-ORAC, 2013.
A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény,
A polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény,
A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény,
A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény,
A büntető ügyekben alkalmazható közvetítői tevékenységről szóló 2006. évi CXXIII. törvény
Órai jegyzetek.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Gyakorlati ismeretek hasznosítása, fogalmak pontos meghatározása és azok szakmai elkülönítése, értékszemlélet, módszerek és technikák elsajátítása.
b) képességei
Probléma- felismerés és megoldás, lényeglátás, jó kommunikáció, konszenzuskeresés, irányítás, vezető szerep.