Tantárgy adatlapja
Oktatás célja:
A büntetőeljárásban alkalmazható diverziós eljárás, a közvetítői eljárás jogszabályi környezetének bemutatása. A közvetítői eljárásban alkalmazható resztoratív módszerek feltárása. A közvetítői eljárás büntetőügyekben 2007. januári 1. hatállyal került bevezetésre a hazai jogrendbe.
Tantárgy tartalma:
Európában különböző módon illesztették be a resztoratív (helyreállító) szemléletet a jogrendszerekbe és a joggyakorlatba. A kurzus során a hallgatók megismerkedhetnek a helyreállító igazságszolgáltatás beágyazott, részben beágyazott illetve a független rendszereivel.
A keresztény teológia és kultúra és egyházjog ugyancsak ismeri a konszenzuskeresés ezen formáit, amelyek Biblikus alapokhoz vezethetőek vissza.
A magyar jogrendszer és igazságszolgáltatás többféle módszert tesz alkalmazhatóvá, jelenleg a Magyarországi gyakorlatban leginkább a mediáció (közvetítés) módszertana honosodott meg a közvetítői eljárások tekintetében.
A hallgatók megismerkedhetnek elsősorban a büntetőeljárásban alkalmazott közvetítői eljárás jogi környezetével és gyakorlatával, valamint a pártfogó felügyelet feladatkörébe tartozó közvetítői eljárás, közérdekű munkabüntetés, jóvátételi munka intézkedés resztoratív jellegével. Az eljárási alkalmazásra az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának, mediáció tárgyában elfogadott R (99) 19. számú ajánlása teremtett lehetőséget.
A képzés során bemutatásra kerülnek a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény alkalmazandó rendelkezései, melyek meglehetősen tágan szabályozzák a közvetítői eljárást.
A képzés során
- a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C törvény 29. § tevékeny megbánás jogintézmény,
- a büntető ügyekben alkalmazható közvetítői tevékenységről szóló 2006. évi CXXIII. törvény,
- a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény,
- a polgári perrendtartá
n style="background-color: rgba(255, 255, 255, 1); font-size: 11pt">sról szóló 2016. évi CXXX. törvény
- a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény,
- A Pártfogó Felügyelői Szolgálat tevékenységéről szóló 8/2013. (VI. 29.) KIM rendelet közvetítői eljárásra vonatkozó rendelkezéseit ismertetjük és hasonlítjuk össze.
Elemezzük az eljárás szereplőire vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, különösen a sértett jogállására vonatkozóan. (Európai Unió Tanácsának kerethatározata a sértett büntetőeljárásban elfoglalt jogállásáról szóló 2001/220/IB határozat)
A tevékeny megbánás anyagi jogi szabálya, valamint a jóvátétel fogalmával és annak tartalmával kapcsolatosan megvizsgáljuk az ide vonatkozó Kúriai határozatokat (3/2007. BK vélemény a 2012. évi C. törvény és az 1998. évi XIX. törvény közvetítői eljárásra vonatkozó egyes rendelkezései értelmezéséről).
Tartalmi elemek: jogágak szerinti helyreállító szemlélet bemutatása; igazságszolgáltatás hivatásos és laikus szereplői; büntetőeljárás resztoratív szabályai; alternatív és helyreállító büntetés-végrehajtás gyakorlata.
Számonkérési és értékelési rendszere:
Követelmények:
A kurzuson való aktív részvétel és beszámoló.
A tárgy oktatási nyelve: magyar
yle="font-size: 11pt">Beszá
Irodalom:
Bérces Viktor: A resztoratív igazságszolgáltatási koncepció érvényesülésének lehetőségei büntetőügyekben – különös tekintettel a mediációra és annak hazai szabályozására. Iustum Aequum Salutare V. 2009/3.
Éliás Eszter; Gyengéné Nagy Márta; Jeles Judit; Kiss Károly; Kőrös András; Krémer András: A bírósági közvetítésről –
an> Mindenkinek. Budapest, HVG-ORAC, 2016. Villám Péter: A vitarendezés kánona, Bölcseleti bevezetés a mediáció erkölcsi és jogi természetébe. PPKE BTK, Egyetemi jegyzet, Budapest, 2023. ISBN 978-963-308-482-3., 2020. Lovas Zsuzsa, Herczog Mária: A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés. Wolters Kluwer, Budapest, 2019. Görgényi Ilona: Kártalanítás vagy jóvátétel. Magyar Kriminológiai Társaság, Kriminológiai Közlemények, 1993/48. Nagy Ferenc: Jóvátétel - mint a konfliktusfeloldó büntető igazságszolgáltatás egyik formája. Magyar Kriminológiai Társaság, Kriminológiai Közlemények 1993/48. Kertész Tibor: A büntetőügyekben alkalmazott mediáció a mediátor szemszögéből. Országos Kriminológiai Intézet, Kriminológiai Köz lemé
Órai jegyzetek.