Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Resztoratív módszerek a családkonzultációban
Tárgy kódja: BMLMC01100M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Jankó Krisztina Julianna
Tárgyleírás:

A kurzus célja megismertetni a hallgatókkal a családkonzultáció során vagy azt követően alkalmazható resztoratív eljárásokat, a resztoratív eljárások szemléletét és elméleti hátterét. A resztoratív eljárások (mediáció és családi csoportkonferencia) eredményesen alkalmazhatóak a családokon belüli konfliktusok, a család és a helyi közösség közötti problémás helyzetek kezelésében, a deviáns életformák felé sodródó tizenévesek és családjaik segítésében, illetve a gyermekvédelmi eljárások során. A szakszerűen vezetett családi csoportkonferenciáknak kiemelt szerepe lehet a családon belüli bántalmazások prevenciójában, valamint a bántalmazás mértékének a meghatározásában, mert a konferencia módszere megengedi a különféle (gyermekorvos, pszichológus, pszichiáter, rendőr, jogász stb.), ez esetben fontos szakemberek bevonását is az ülésekbe. A mediáció szerepe és lehetősége mára közismert az eszkalálódott családi konfliktusok kezelésében, kiemelten a válási helyzetekben, pl. gyermekelhelyezés, vagyonmegosztás esetében.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
KÖTELEZŐ IRODALOM:
Ban, P. Z. (2002). Csoportos családi konferenciák – a családok képessé tételének és erősítésének nemzetközi gyakorlata. Család Gyermek Ifjúság, 11(3), 30-34.
http://www.csagyi.hu/images/stories/kiadvanyok/folyoirat/CsaGyI_2002_3.pdf
Barcy, M. & Szamos, E. (2002). „Mediare necesse est” A mediáció technikái és társadalmi alkalmazása. Budapest, HU: Animula. (ISBN 9639410268)
Herczog, M. (Ed.) (2003). Megbékélés és jóvátétel. Budapest, HU: Család Gyermek Ifjúság Könyvek. (ISBN 9632142780)
AJÁNLOTT IRODALOM:
McCold, P. & Wachtel, B. (1998). Restorative Policing Experiment: The Betlehem PA Police Family Group Conferencing Project. Oregon, USA: Wipf & Stock. (ISBN 9781620323847)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Rendelkezik ismeretekkel a pozitív mentálhigiénés kapcsolat jellemzőiről, elméleti hátteréről (humanisztikus pszichológia).
Ismeri a segítő kapcsolat kereteit. Látja differenciáltan a kommunikáció, segítő kapcsolatban betöltött funkcióit, szerepét.
Ismeri a családkonzultáció során alkalmazható resztoratív eljárásokat, ezek használhatóságát a különböző szociális vagy gyermekvédelmi problémák esetén.
Ismeri a resztoratív módszerek elméleti hátterét és szemléletét.
b) képesség
Képes felismerni azokat a helyzeteket, problémákat a családkonzultáció során, amelyekben eredményesen alkalmazhatóak a resztoratív eljárások.
Képes a problémahelyzethez igazodó módszertan megválasztására és megfelelő működtetésére.
Képes a resztoratív szemlélet alkalmazására.
c) attitűd
Nyitott az új szakmai ismeretek és gyakorlatok

elsajátítására és azok integrálására eszköztárába.
Kapcsolataiban empatikus, nyitott, kezdeményező, ítélkezéstől mentes.
Rendszerszemléletű, mentálhigiénés beállítottságú, interdiszciplináris gondolkodás jellemzi.
Preventív szemlélet jellemzi (megelőzés, ártalomcsökkentés, lelki egészségvédelem).
d) autonómia és felelősség
A kliensek helyzetéhez igazodó családterápiás intervenciókat, mentálhigiénés hatással bíró megoldáskereső és támogató konzultációs eljárásokat, esetvezetést - kompetenciahatárait figyelembe vevő - önállósággal alkalmaz.
A szakmai - etikai elveket és kompetenciahatárokat megtartja. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

mentálhigiénés családkonzulens BMLB-XMCSK mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe